Jan Urbach: Proti Orbánovi demonstrovalo sto odpůrců

11.02.2017 11:00

Asi stovku příznivců strany Együtt (Spolu) přilákal dnes protest proti Viktoru Orbánovi a jeho 19. výročnímu projevu o stavu země. Multifunkční centrum Várkert Bazár, kde premiér hovořil, a jeho okolí nakonec hlídalo více policistů něž bylo demonstrantů.

Jan Urbach: Proti Orbánovi demonstrovalo sto odpůrců
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

Premiér Orbán na začátku vystoupení řekl, že změna vlády v Itálii, americké volby, Brexit a také maďarské referendum o utečeneckých kvótách jednoznačně svědčí, že rok 2016 přinesl konec globalisticko-liberální hegemonie. Jako zdroj současných maďarských úspěchů vyzdvihl maďarský model, jehož důležitou charakteristikou je prý odvaha. „Byli jsme to my, kdo se první vzepřel Mezinárodnímu měnovému fondu, zdanili jsme banky, postavili jsme se proti devizovým úvěrům, proti poskytovatelům energií, proti Bruselu a my jsme jako první snížili režijní náklady domácností,“ pochvaloval si Orbán úspěchy.

Jako nezanedbatelné uvedl, že jeho země uchránila sebe i Evropu od migrantů. Vystoupení kritizoval např. bývalý socialistický premiér a dnes předseda liberální Demokratické koalice Ferenc Gyurcsány, podle kterého je obraz budoucnosti Maďarska obrazem nacionalistické a izolované země. Gyurcsány je ovšem kontroverzním politikem nejen z minulosti, ale i dnes, přinejmenším tím, že jeho rodinná firma je financována z Bruselu. Kritika zazněla také od nacionalistického uskupení Jobbik, které je nejsilnější opoziční stranou.

Šéf poslanců János Volner upozornil, že premiér nemluvil o zdravotnictví a školství, které jsou v nedobrém stavu. Podle strany Politika může být jiná mzdy Maďarů rastou výrazně pomaleji než bankovní účty oligarchů spojených se stranou Fidesz. Projevy údajné korupce kritizoval také Jobbik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Děti mávejte!

9:01 Přemysl Votava: Děti mávejte!

Už slyším volání: „Už jedou, už jedou…“