Jan Urbach: Rady pro zimu na Ukrajině (možná nejen)

21.09.2022 21:37

Navzdory ujištění ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala o dostatečných zásobách plynu a uhlí před topnou sezónou, může být zima obtížná. Na portálu „vesti.ua“ experti na přežití Ukrajincům radí, jak se na zimu připravit, aby lidé přežili chlad s minimálními ztrátami.

Jan Urbach: Rady pro zimu na Ukrajině (možná nejen)
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zima, ilustrační foto

Portál zveřejňuje pět věcí z minimálního souboru, které mohou zachránit život:

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 10898 lidí

Na prvním místě se uvádí spacák pro teploty do minus 20 °C. Ty už jsou ovšem na Ukrajině téměř vyprodány, a tak reálně je možné je získat v internetových obchodech, např. na Amazonu. Druhým doporučením je stan, postavený v bytě uprostřed místnosti a přikrytý dekami. Vhodný je elektrický přímotop. Elektřina, i když s výpadky, pravděpodobně bude. Také v těchto případech začíná prý být v obchodech nedostatek.

Potřebná i dostatečná zásoba masových konzerv je další radou, přibližně 30 kg – při konzumaci asi 300 gramů denně je to dost na sto zimních dnů. Dalším předpokladem přežití je zásoba vody - ideálně sto litrů, stačí na celou zimu, pokud dojde na poruchu rozvodů.

Autor říká, že v lepším případě doma zůstane pár zbytečností, ale v horším vývoji situace může podobná příprava zachránit život.

Rady se nemusí týkat jen Ukrajiny, využít je mohou i v jiných zemích. A snad ještě experti mohli připojit radu předsedkyně české Poslanecké sněmovny Adamové-Pekarové, aby si lidé pletli svetry a v případě zimy je na sobě vrstvili.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Ochota Kongresu podporovat Ukrajinu klesá

21:37 Jan Urbach: Ochota Kongresu podporovat Ukrajinu klesá

Jak v sobotu uvedl americký deník The Wall Street Journal (WSJ), dosavadní široká podpora amerického…