Jan Urbach: Sebastian Kurz bude šéfem Rakouské lidové strany

15.05.2017 12:29

Po oznámení odstoupení Reinholda Mitterlehnera ze všech stranických i vládních funkcí je nejčastěji jako jeho možný nástupce v čele Rakouské lidové strany (ÖVP) jmenován ministr zahraničních věcí Sebastian Kurz (30 let).

Jan Urbach: Sebastian Kurz bude šéfem Rakouské lidové strany
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

Agentura APA nyní uvedla, že Kurz si ovšem klade sedm podmínek, které by měly být splněny, aby se postu v čele strany ujal. V první řadě požaduje, aby kandidátku pro nadcházející parlamentní volby to bude on, kdo sestaví celostátní kandidátku. Kandidátky ve spolkových zemích budou sice sestavovat tamní stranické orgány, ale ve spolupráci s předsedou a ten by měl mít právo veta. Kurz by chtěl sám vybírat generálního tajemníka a také členy vlády, když dosud v těchto záležitostech rozhodovalo předsednictvo strany.

Předem chce také neomezující mandát pro jednání o vládní koalici. Požaduje, aby se vedení strany písemně zavázalo, že jeho požadavky budou včleněny do stranických stanov. Nedělní jednání prakticky přijalo požadavky svého populárního politika a nominovalo ho na předsedu strany. Konečné rozhodnutí však musí přijmout lidovecký sjezd. R. Mitterlehner odešel z politického života s ohledem na stranické konflikty týkající se společného vládnutí se Socialistickou stranou Rakouska (SPÖ). Zastánci tvrdé linie zpochybňují možnosti budoucí spolupráce lidové a socialistické strany. K tomuto stranickému křídlu patří také Sebastian Kurz.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Petr Fiala jmenován novým premiérem

20:44 Jiří Paroubek: Petr Fiala jmenován novým premiérem

V současné době má Česko dva premiéry. Toho dosavadního, dosluhujícího Andreje Babiše s vládou a nov…