Jan Urbach: Sebastian Kurz bude šéfem Rakouské lidové strany

15.05.2017 12:29

Po oznámení odstoupení Reinholda Mitterlehnera ze všech stranických i vládních funkcí je nejčastěji jako jeho možný nástupce v čele Rakouské lidové strany (ÖVP) jmenován ministr zahraničních věcí Sebastian Kurz (30 let).

Jan Urbach: Sebastian Kurz bude šéfem Rakouské lidové strany
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz
reklama

Agentura APA nyní uvedla, že Kurz si ovšem klade sedm podmínek, které by měly být splněny, aby se postu v čele strany ujal. V první řadě požaduje, aby kandidátku pro nadcházející parlamentní volby to bude on, kdo sestaví celostátní kandidátku. Kandidátky ve spolkových zemích budou sice sestavovat tamní stranické orgány, ale ve spolupráci s předsedou a ten by měl mít právo veta. Kurz by chtěl sám vybírat generálního tajemníka a také členy vlády, když dosud v těchto záležitostech rozhodovalo předsednictvo strany.

Předem chce také neomezující mandát pro jednání o vládní koalici. Požaduje, aby se vedení strany písemně zavázalo, že jeho požadavky budou včleněny do stranických stanov. Nedělní jednání prakticky přijalo požadavky svého populárního politika a nominovalo ho na předsedu strany. Konečné rozhodnutí však musí přijmout lidovecký sjezd. R. Mitterlehner odešel z politického života s ohledem na stranické konflikty týkající se společného vládnutí se Socialistickou stranou Rakouska (SPÖ). Zastánci tvrdé linie zpochybňují možnosti budoucí spolupráce lidové a socialistické strany. K tomuto stranickému křídlu patří také Sebastian Kurz.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Fischer: Vylepšeme Staromák

21:09 Oldřich Fischer: Vylepšeme Staromák

Na Staroměstském náměstí teď vyroste další pomník. Snad plagiát jednoho náboženského artefaktu.