Jan Urbach: Směr by vyhrál, Kiska až čtvrtý

15.12.2019 9:37

Pokud by se volby do Národní strany Slovenské republiky konaly v první prosincové dekádě, jejich vítězem by se stal Robertem Ficem vedený Směr. Podle agentury Focus by získal 19,6 procenta hlasů.

Jan Urbach: Směr by vyhrál, Kiska až čtvrtý
Foto: Pravda.sk
Popisek: Budova slovenského parlamentu v Bratislavě
reklama

Na druhém místě je ovšem již Lidová strana Naše Slovensko, kontroverzní uskupení vedené Mariánem Kotlebou by získalo 11,8 procenta. Dostalo se tak před tzv. liberální opozici. Progresivní Slovensko a Spolu by volilo 10,3 procenta a stranu bývalého prezidenta Andreje Kisky Za lidi 9,2 procenta slovenských voličů. Hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, společně se satelity, by dostalo 8 procenta, což je výrazný posun od dřívějších cca 6 procent.

Sme rodina podnikatele Borise Kollára, strana, která může být jazýčkem na vahách, by dostala 7 procent. Křesťanskodemokratické hnutí má 5,7 procent, stejný výsledek má i liberální Svoboda a solidarita a jako poslední by se dostala do parlamentu Slovenská národní strana se ziskem 5,3 procenta. Bez mandátů by zůstaly obě „maďarské strany“. Bugárův vládní Most-Híd totiž oslovuje pouze 4,3 procenta voličů, stejně jako druhý blok založený na spolupráci Strany maďarské komunity, Maďarského fóra a Sounáležitosti.

Zatím mimo parlament by zůstal i projekt bývalého ministra zdravotnictví a vnitra Tomáše Druckera Dobrá volba (3,8 procenta) a strana bývalého soudce Nejvyššího soudu a prezidentského kandidáta Štefana Harabina Vlast (2,1 procenta). Podle tohoto průzkumu společnosti Focus by v Národní radě SR bylo 9 politických stran. Tato roztříštěnost i s přihlédnutím časté osobní animozitě představitelů opozice naznačuje oprávněnost obav z vytváření příští vládní koalice.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Hej, osobo! Nové oslovení? Pohlaví v občance totiž prý není nutné

19:12 Ivo Valenta: Hej, osobo! Nové oslovení? Pohlaví v občance totiž prý není nutné

Komentář na facebookovém profilu k návrhu na vypuštění údaje o pohlaví z občanských průkazů.