Jan Urbach: Tusk podle průzkumu v čele nárůstu nedůvěryhodnosti

14.07.2021 21:33 | Komentář

Největší důvěře se mezi polskými politiky těší prezident Andrzej Duda, premiér Mateusz Morawiecki a primátor Varšavy Rafał Trzaskowski, vyplývá z červencového průzkumu renomované instituce IBRiS pro portál Onet. Nepříznivou zprávu přinesl průzkum pro Donalda Tuska, který za poslední měsíc zaznamenal největší růst nedůvěryhodnosti.

Jan Urbach: Tusk podle průzkumu v čele nárůstu nedůvěryhodnosti
Foto: commons.wikimedia.org/Andrzej Barabasz
Popisek: Donald Tusk

Prezident  Duda se na první místo vrátil po čtyřech měsících, důvěřuje mu 42,7 procenta Poláků. Premiér   Morawiecki na druhém místě má důvěru 40,3 procenta respondentů. Z pozice lídra na třetí místo poklesl Trzaskowski, podle průzkumu důvěryhodný pro 38,9 procenta Poláků.

Donaldu Tuskovi, který se vrátil na polskou politickou scénu a po rošádě ve vedení je jako nejstarší z místopředsedů    pověřen řízením Občanské platformy,  je důvěryhodný pro 31,3 procenta. Předstihuje ho i lídr lidovců Władysław Kosiniak-Kamysz s důvěrou u 37 procent.

Z druhé strany žebříčku potom nejsou nijak překvapivá čísla u šéfa tzv. Nové levice Włodzimierz Czarzasty - 14,4 nebo bývalého lídra Občanské platformy Boryse Budky – 13,6 procenta.

Na prvních třech místech „nedůvěryhodných politiků“ je lídr vládní strany Solidární Polsko  Zbigniew Ziobro s výsledkem  62,9 procenta, šéf strany Dohody a místopředseda vlády Jarosław Gowin s 58,6 procenta nedůvěry a  Donald Tusk, u kterého nedůvěru deklaruje  58,2 procenta  dotazovaných.

Pro Donalda Tuska, který po návratu na polskou politickou scénu okamžitě vyhlásil vládě totální válku, je průzkum nepochybně ranou. Pokles důvěryhodnosti o 1,4 procenta a naopak růst nedůvěryhodnosti o 8,7 procenta není rozhodně tím nejlepším startem.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Po volbách v Ruské federaci

19:53 Jan Campbell: Po volbách v Ruské federaci

Volby do Státní Dumy (SD) proběhly poprvé v historii Ruské federace a po změně Ústavy RF během tří …