Jan Urbach: Tusk se bojí polské levice

5. 12. 2019 17:36

Bývalý polský premiér a expředseda Občanské platformy, ale také bývalý předseda Evropské rady, dnešní předseda evropských lidovců Donald Tusk se možná přece jen vstoupit na domácí politickou scénu. Posloužit by mu mohlo nadcházející turné, na kterém bude představovat svoji knihu. Podle jeho stoupenců v Občanské platformě je znepokojený současným vývojem.

Jan Urbach: Tusk se bojí polské levice
Foto: commons.wikimedia.org/Andrzej Barabasz
Popisek: Donald Tusk
reklama

Soudí prý, že hlavní protiváhou vládnoucího Práva a spravedlnost se může stát polská levice, která bude Občanskou platformu „marginalizovat“ na podporu pod deset procent. Levice, kde se v následujících dnech spojí Svaz demokratické levice a strana Jaro do jednoho subjektu, spolupracující v koalici s Levicí společně, letos ve volbách získala necelých 13 procent hlasů a vrátila se do Sejmu, nyní ale její preference výrazně rostou a podle některých průzkumů už dosahuje na procent 18. Občanské platforma, nejsilnější strana kandidující Občanské koalice, naopak z volebních 27 procent klesá na hodnoty okolo 20 procent.

V těchto dnech Tusk navrhl vytvoření koalice „rozumný střed“, a to na základě spolupráce Občanské platformy a jejích spojenců s lidovou stranou, hlavní silou koalice Polské koalice. To však předseda lidovců Władysław Kosiniak-Kamysz odmítl s tím, že právě „jeho“ koalice je takovým rozumným středem. Dodal, že podle jeho soudu „levicová“ platforma by chtěla politický střed budovat.

Tusk ovšem také vyčkává na výsledky volebního kongresu Občanské platformy na počátku příštího roku, zda bude odstraněn stávající předseda Grzegorz Schetyna, což by mohlo otevřít cestu pro Tuskovu kastu. Připomeňme, že Schetyna byl v minulosti Tuskovým spolupracovníkem a snad i přítelem, ale tato hodnota pro bývalého příliš neznamená. Jeho politická kariéra je poznamenána politickou likvidací řady přátel a spolupracovníků.

Dlužno ovšem uvést, že s novým subjektem D. Tuska se počítalo již od jara letošního roku, nakonec k ničemu nedošlo. Bývalý premiér také vzdal prezidentskou kandidaturu ve volbách příští rok, když si objednal průzkum veřejného mínění, který ukázal na jeho více než pravděpodobnou prohru.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Průměrná mzda v ČR překonala očekávání, teprve podruhé v historii je nad 35 tisíci korunami

10:02 Lukáš Kovanda: Průměrná mzda v ČR překonala očekávání, teprve podruhé v historii je nad 35 tisíci korunami

Mzdám svědčilo rychlé letní nastartování průmyslu, zhruba 2,6 milionu zaměstnanců ale na průměrnou m…