Jan Urbach: Veterán SS pohřben v Ivano-Frankivsku v Aleji slávy

30. 1. 2020 20:10

V úterý se v ukrajinském Ivano-Frankivsku uskutečnil slavnostní pohřeb veterána ukrajinské divize SS Galizien Mychajlo Mulyka, který zemřel před několika dny.

Jan Urbach: Veterán SS pohřben v Ivano-Frankivsku v Aleji slávy
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Ukrajina
reklama

Pohřbu se účastnil řeckokatolický arcibiskup Volodymyr Viytyshyn a další duchovní této církve, starosta Ivano-Frankivska zvolený za neobanderovskou stranu Svoboda Ruslan Marcinkiv a podle fotografií také syn válečného zločince, velitele Ukrajinské povstalecké armády Romana Šucheviče Jurij. Smuteční hosté byli ve velké míře oblečeni do uniforem nacistické formace SS a vidět byly banderovské červeno-černé vlajky. O pohřbu informoval portál na Twitteru Euard Dolinsky z Ukrajinského židovského výboru a také portál pravda.if.ua.

Podle dřívějšího vyjádření starosty byl Mulyka „velkou osobností města“. Na pohřbu zaznělo, že takoví lidé byli velmi potřební Ukrajině a jsou potřební i dnes. Bývalý příslušník SS, údajně mužný bojovník za Adolfa Hitlera a vítězství nacistického Německa, byl na místním hřbitově pochován v Aleji slávy.

Ukrajinský poslanec Maksym Buzanski z prezidentské strany Sluha národa na Facebooku kritizuje, že událost se odehrála v čase, ve kterém se vzpomíná 75. výročí osvobození německého koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. „Ne, přátelé, takto to nemůže být. Buď vězňové koncentračních táborů, nebo zasloužilí esesáci, jedno z toho, společně nikdy. Přišel čas, kdy je třeba se rozhodnout,“ uvedl poslanec. Připomeňme, že v Ivano-Frankivsku od loňského roku stojí pomník Stepana Bandery, který je čestným občanem město.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Jordák: Nebylo by rozumné vše ukončit?

20:13 Ivan Jordák: Nebylo by rozumné vše ukončit?

Je tomu už několik let, co byl údajně poprvé zmíněn coronavir, a to jedním z politiků USA. Nemám dův…