Jan Urbach: Výročí mučednické smrti Maxmiliána Kolbeho

16.08.2016 15:14

V bývalém německém koncentračním a vyhlazovacím táboře Auschwitz (Osvětim) se dnes uskutečnila vzpomínka připomínající 75. výročí mučednické smrti františkána sv. Maxmiliána Kolbeho. 29. července 1944 M. Kolbe při apelu na vlastní žádost nahradil otce několika dětí Franciszka Gajowniczka v desítce vězňů vybraných na smrt za útěk jednoho z vězňů.

Jan Urbach: Výročí mučednické smrti Maxmiliána Kolbeho
Foto: auschwitz.org
Popisek: Koncentrační tábor Osvětim

Maxmilián Kolbe byl 14. srpna ve 12.50 v bloku č. 11 zavražděn fenolovou injekcí vedoucím ošetřovny Hansem Bockem. Jeho tělo bylo spáleno v osvětimském krematoriu. Franciszek Gajowniczek byl později transportován do koncentračního tábora Sachsenhausen a dočkal se osvobození. Kolbeho v roce 1971 papež Pavel VI. blahoslavil a v roce 1982 jej Jan Pavel II. prohlásil za svatého.

Součástí vzpomínky byly také církevní obřady. Vedle církevních hodnostářů se účastnila také polská premiérka Beata Szydlo a vězni osvětimského tábora, kteří se dožili dnešních dnů. Premiérka a další hosté položili květiny u zdi u Bloku 11, kde od roku 1941 Němci povraždili tisíce lidí, v převážné míře Poláků. Společně také navštívili kobku smrti Maxmiliána Kolbeho. Bývalá vězenkyně Zdzisława Włodarczyk, která byla do tábora přivezena ve svých jedenácti letech z povstalecké Varšavy 12. srpna 1944, dnes řekla, že dokud bývalí vězni německého tábora Auschwitz žijí, je jejich povinností být tam 14. června ve výročí prvního transportu, 14. Srpna ve výročí smrti M. Kolbeho a 27. ledna, kdy v roce 1945 tábor osvobodila Rudá armáda. „Dokud žijeme. Už je nás jen hrstka,“ řekla paní Włodarczyk.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: A je to. Soud zrušil i nošení respirátorů v obchodech a hromadné dopravě

16:49 Ivo Valenta: A je to. Soud zrušil i nošení respirátorů v obchodech a hromadné dopravě

Pozor - platnost zmíněného nařízení skončí podle rozsudku až tři dny poté, co nabude verdikt právní …