Jan Urbach: Vzájemná závislost Gazpromu a Evropy

26.04.2017 21:03 | Zprávy

Gazprom může nadále po roce 2019 dopravovat plyn přes Ukrajinu, ale v mnohem menším objemu, uvádí ruská agentura Sputnik z vyjádření společnosti Alexeje Millera. „Jsme připraveni na jednání. Můžeme však mluvit o mnohem menších objemech. Možná okolo 15 miliard kubíků za rok pro země sousedící s Ukrajinou," řekl Miller v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Jan Urbach: Vzájemná závislost Gazpromu a Evropy
Foto: pixabay.com
Popisek: Těžba zemního plynu - ilustrační foto

Vysvětlil, že snížení objemů tranzitu plynu je spojeno s tím, že stále větší podíl suroviny se těží na poloostrově Jamal. „Když se podíváme z vesmíru, je možné udělat přímou linku přes Pobaltí mezi novými centry těžby a německým Greifswaldem. Tato cesta je o dva tisíce kilometrů kratší než cesta přes Ukrajinu," řekl. Zároveň Gazprom očekává zvýšení svého podílu na evropském trhu. V roce 2017 společnost už o 10 % překonala svůj rekord dodávek do Evropy z předchozího roku. Zvýšení podílu Gazpromu bude zejména napomáhat snížení těžby v Severním moři. Navíc plyn bude nadále konkurovat LNG, protože je levnější, podotkl Miller. Miller okomentoval vzájemnou závislost evropských spotřebitelů a společnosti. „Naše závislost je vzájemná: když investujeme do vývoje nalezišť a do budování plynovodu, Gazprom doufá v budoucí poptávku a de facto závisí na evropském trhu stejně, jako je Evropa závislá na ruském plynu," řekl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…