V roce 1990, kdy Lotyšsko vyhlásilo snahu o obnovení nezávislosti, ze svazku SSSR vystoupilo o rok později, měla tato pobaltská země 2,668 milionu obyvatel. V průběhu třech desetiletí tedy populace země klesla o 28,5 procenta. Jen 86,3 procenta lidí žijících v Lotyšsku je přitom jeho občany. Vedle Lotyšů zde žije 2,1 procenta Rusů a 1,2 procenta jiných národností. 10,4 procenta jsou tzv. „neobčané“. Po obnovení samostatnosti Lotyšsko přiznalo občanství pouze osobám žijícím na jeho území před rokem 1940 a jejich potomkům. Nejvíce těchto „neobčanů“, převážně Rusů, žije v Rize. Významným ukazatelem je pokles obyvatel v produktivním věku a naopak růst počtu seniorů, kteří nyní tvoří 23,1 procenta. S podobným problémem poklesu počtu obyvatel se potýká s Lotyšskem sousedící Litva a také Ukrajina, kde demografové předpokládají blízký pokles až na 20 milionů, což by jednoznačně ohrozilo samotnou existenci státu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…