Jan Vávra: Demagogie na všech stranách

11.07.2013 19:11 | Zprávy

Dělostřelecká slovní příprava, která předchází hlasování Poslanecké sněmovny o vlastním rozpuštění, případně o důvěře pro vládu Jiřího Rusnoka, přináší mimořádnou dávku demagogie a matení pojmů. Mimochodem, v této disciplíně vyniká politický nováček, tedy Karolína Peake, která dokáže během půl hodiny pronést dvě diametrálně odlišná stanoviska, aby pak s bezelstnou tváří nevinné dívenky tvrdila, že oba postoje jsou úplně shodné.

Jan Vávra: Demagogie na všech stranách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Jiřího Rusnoka

Oblíbeným tvrzením je volání o ohrožení parlamentní demokracie, kterou se prezident svými kroky pokouší demontovat. Poslanci přece mají v ruce veškeré možnosti, jak Zemanovu politickou hru eliminovat. Stačilo, aby rozhodli o rozpuštění sněmovny. Místo toho všichni hráči mlží, snaží se ošálit toho druhého a před veřejností skrýt skutečné motivy svého jednání.  

Je třeba docela dobře možné, že si někteří poslanci koaličních stran dospějí k názoru, že je Rusnokova vláda může ochránit před údajnou zvůlí justice a zabrání tak jejich případnému stíhání. Prezidentovo prohlášení o nutnosti udržet nezávislost justice a umožnit vyšetření všech kriminálních činů lze bohužel chápat i zcela opačně. Vzpomeňme dříve na proklamovanou akci Čisté ruce, která v dobách opoziční smlouvy skončila ještě větší politickou kontrolou policie. Miloš Zeman je skutečný mistr v práci s veřejným míněním. Jak dlouho jsme všichni věřili, že touží odejít objímat stromy na Vysočinu, než vyšlo najevo, že ve skutečnosti chce být prezidentem?  

Prezident tedy vysílá různé signály, tu o dalším možném jmenování Miroslavy Němcové, tu o možném jmenování Bohuslava Sobotky, čímž celkový zmatek ještě zvyšuje. Poslanci vládních stran mohou sázet i na rozklad ČSSD, ke kterému tato strana bude rychle spět, pokud nenastanou předčasné volby nebo pokud nebude pokračovat vláda současné koalice. Ostatně se zdá, že se pánové v ČSSD již takticky připravují na variantu, kdy část jejích poslanců bude chtít Rusnokovu vládu podpořit. Nikdo totiž neví, jak velká ve skutečnosti Zemanova pátá kolona v ČSSD je.  

Pomineme-li Věci veřejné - včetně odštěpené strany Lidem - které udělají cokoli, co zabrání předčasným volbám a komunisty, kteří zřejmě dokáží podporu Rusnokově vládě se Zemanem výhodně zobchodovat, měly by si ostatní strany - které si říkají demokratické - ujasnit své skutečné priority. Hra s Milošem Zeman může být ve svém důsledku pro parlamentní strany skutečně nebezpečná. Prezident není ospalý jezevec zalezlý v noře, naopak dokáže využít každé skulinky. Politická scéna sice nějaký otřes, který by ji vytrhl ze zaběhlé praxe, skutečně potřebuje, neměl by ale vyústit v příští vítězství Zemanovy Strany práv občanů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Vávra , Zeman , Rusnokova vláda

autor: rozhlas.cz

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.