Člověk má nejdříve hledat chyby sám u sebe, než je začne nacházet u druhých. A tak i Evropská unie by se měla zamyslet nad tím, proč tak britští voliči hlasovali. Zda to nebylo rovněž kvůli nesmyslnému byrokratickému šikanování národních států a vymýšlení nesmyslů typu zákazu igelitových tašek v době, kdy existují daleko vážnější problémy, jako například imigrace. Já jsem pevně přesvědčen, že je to také jeden z mnoha důvodů ostrovního hlasování.
Jsem ovšem rád, že většina českých politiků se chová rozumně ve stylu, nejde o žádnou tragédii a výsledky plebiscitu respektujme. „Tvrzení, že výsledky referenda jsou nezávazné, je nesmyslné. Politici musí akceptovat jeho výsledky, protože většina britských voličů hlasovala, tak jak hlasovala. Velká Británie se rozhodla vystoupit z EU a v dalších měsících se ukáže, zda to byla dobrá volba,“ řekl europoslanec Tomáš Zdechovský.
Lidové hlasování o setrvání Velké Británie v EU ovšem potvrdilo, že tato země je rozdělena. Anglie hlasovala pro odchod, Skotsko a Severní Irsko pro setrvání v Unii. A Skotové už se dali slyšet, že brzy vyvolají nový plebiscit o nezávislosti, protože oni chtějí zůstat v Evropské unii. A je velmi pravděpodobné, že tentokrát by jim to vyšlo. Takže by vznikly nezávislá Anglie a Skotsko, Severní Irsko by se pro změnu mohlo spojit s Irskou republikou. Ale nebyla by to žádná novinka. Skotsko bylo nezávislé de iure až do roku 1707, kdy zanikl samostatný skotský parlament. Je docela reálné, že by se mohla opakovat situace z let 1603 – 1707, kdy Anglie a Skotsko byly spojeny pouze osobou panovníka a tvořily tak personální unii.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Proč odmítáte zveřejnit celou vaší bakalářskou práci?
A jak je možné, že k ní vůbec není veřejný přístup? To by přeci měl být, a to u všech prací nejen vašich a těch bakalářských. A na jaké škole jste vystudovala magistra? Co vím, tak školu, na které jste dělala bakaláře ministerstvo zrušilo
Další články z rubriky

16:14 Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové
Denní glosy Petra Hampla.
- 9:44 Jiří Weigl: Pandořina skříňka se otevírá
- 16:14 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 3
- 11:41 Jiří Kobza: Europodvod
- 11:30 Feng Biao: Padesát let navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a EU: plodné úspěchy a světlé vyhlídky
- 9:16 Jiří Halík: Lidskoprávní organizace nám nastavují pokřivené zrcadlo lidských práv. Cui bono?