Jan Ziegler: Putin a jeho banda řídí Rusko jako zločinecký podnik

27. 1. 2015 10:30

Drsně řečeno, ale pravdivě a nemělo by nás to překvapit. To, že zločinci kolem Putina tunelují o sto šest a Viktor Kožený je proti nim učiněné nebeské neviňátko, je zkrátka fakt.

Jan Ziegler: Putin a jeho banda řídí Rusko jako zločinecký podnik
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler
reklama

A když na jejich zločiny člověk upozorní, dopadne jako právník Sergej Magnitskij, kterého umučili k smrti ve vyšetřovací vazbě. Titulek jsem mírně pozměnil z článku v Parlamentních listech.

Bill Browder žil déle než 10 let v Moskvě a řídil nejúspěšnější investiční fond v Rusku. Tento úspěšný americký podnikatel původně Putina podporoval, avšak v roce 2005 byl z Ruska vyhoštěn. Zkorumpovaná skupina ruských činitelů totiž prý vykradla jeho investiční fond Hermitage Capital a zneužila ho k podvodnému daňovému přiznání, což dokázal právě jeho právník Magnitskij. Ukradeno mělo být 230 milionů dolarů (zhruba 4,6 miliardy korun.). Bowderův příběh jako první u nás zveřejnil server Britské listy, který jej přeložil ze serveru britských novin The Guardian.

Tyto zprávy by nikoho, kdo nemá tmu před očima, neměly překvapovat. Ovšem, když zloději spjatí s vládní mocí, kradou takto veřejně miliardy a ve vězení nakonec skončí ten, kdo na tuto loupež upozorní, tak to je vážně síla. Státní moc si může v Rusku s vámi dělat, co chce. Stalin dal nejvýrazněji najevo, že lidský život pro něj nemá cenu a Rusko tuto tradici dodržuje pořád. Koneckonců Putin a jeho nohsledové jsou z velké části bývalí kágébáci a komunisté, a jak se říká, bývalý komunista je něco jak bývalý černoch.

Současná kremelská věrchuška své bolševické způsoby pouze kryje do rádoby vzletných vlasteneckých hesel, přičemž uvnitř zůstala rudá, což dokazuje její obdiv k masovému vrahu a jednomu z nejhorších tyranů v lidských dějinách Stalinovi.

Nedávno státní ruská společnost Rosněfť nepřátelsky převzala část společnosti Basněfť, která patřila podnikateli Vladimíru Jevtušenkovi. Tomu bylo „vlídně“ naznačeno, že by bylo rozumné tak učinit. Koneckonců Michail Chodorkovskij kdysi podobnou „velkorysou“ nabídku odmítl a všichni víme, jak dopadl. Může však mluvit o štěstí, že zůstal naživu, to právník Magnitskij, který upozornil na masivní korupci ve špičkách státní správy, neměl.

V Rusku, když bude někdo z Putinova gangu chtít, se zmocní cizí firmy a nic mu v tom nezbrání. Dělá se to znárodněním a další postup bývá takový. Buď si dotyčný zakoupí výhodně akcie této firmy, nebo si ji sebere celou. Žádná jiná civilizovaná země si nedovolí, tak provokativní miliardové krádeže a nerespektování ochrany svobodného podnikání a soukromého vlastnictví, jako současná kremelská říše. V Rusku si také mafiáni, kteří mají blízko k Putinovi, žijí očividně nad poměry a nikomu to nevadí.

Je ovšem nepochopitelné, že poměry v této zemi hájí ti, kteří o sobě tvrdí, že jsou pravicoví. To ovšem nemůže být pravda. Těžko může pravicový člověk, pro kterého je nedotknutelnost privátních majetků, jednou ze základních hodnot, obdivovat stát, který ji velmi nestydatě porušuje. Imunní proti zločinům není jistě žádná země, ale v Rusku je podle všeho organizuje přímo vládnoucí moc.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: V dopravě dva metry neplatí?

21:46 Zdeněk Joukl: V dopravě dva metry neplatí?

Ve veřejné osobní dopravě se rozestupy 2m a občas ani roušky nedodržují. Zmizela i desinfekce, která…