Jan Ziegler: Rusko provokuje válku s Ukrajinou

29.11.2018 12:27

Byla to jasná provokace v Kerčském průlivu, když ruské námořnictvo protiprávně zadrželo tři ukrajinské lodě. Ty přitom pluly v mezinárodních vodách a jejich plavba byla dopředu řádně ohlášena.

Jan Ziegler: Rusko provokuje válku s Ukrajinou
Foto: Youtube repro
Popisek: Loď ruské pohraniční stráže naráží do ukrajinského remorkéru
reklama

Svobodnou plavbu v Kerčském průlivu zajišťuje jak mořské právo OSN, tak rusko-ukrajinská smlouva z konce devadesátých let, která zajišťuje lodím obou zemí neomezený pohyb Kerčským průlivem. Tu nyní Rusko agresí a pirátským uloupením tří ukrajinských lodí hrubě porušilo.

Jednání Ruska je ovšem pochopitelné z hlediska vnitrostátní situace. Tato země, přestože má největší nerostné bohatství na světě, tak nevzkvétá a potácí se ve velkých problémech. Jeho hospodářství neroste, jak by mělo, Rusům klesají reálné mzdy, stagnují důchody a v zemi je čím dále více chudých. Podle nejnovější studie vypracované Ruskou akademií národního hospodářství a veřejné správy, kterou zveřejnil web iDNES.cz, se 22 procent ruských obyvatel potýká s chudobou, a to znamená, že každý pátý Rus nemá peníze na dostatek jídla. Pro srovnání, v České republice žije pod hranicí chudoby, která je ovšem nastavená na třikrát větší srovnatelné peněžní sumě než v Rusku, asi deset procent obyvatel. Tedy o polovinu méně než v kremelské říši. Také jsem se dostal k zajímavé statistice bezdomovectví, podle níž v Česku žije na ulici asi 0,65% obyvatel, kdežto v Rusku jsou to cca 3%, to je tedy více než třikrát tolik.

Když k tomu připočítáme neoblíbenou penzijní reformu nebo skutečnost, že za poslední tři roky se státní výdaje už na tak chřadnoucí ruské zdravotnictví snížily o více než třetinu, tak máme důvody pro výrazně klesající popularitu prezidenta Vladimíra Putina. A ten nyní potřebuje politické body, aby ji získal zpátky. A tak odvádí pozornost od domácích problémů do zahraničí, což je jeho oblíbená taktika. Rusko chudne, kromě Moskvy a Sankt Petěrburgu se jedná o rozvojovou zemi, Rusové hladoví, ale Krym naš. (viz)

A tak Kreml nyní zkouší vyvolat válku proti Ukrajině, aby ukázal svaly, protože počítá s tím, že svět zůstane nečinný, udělá sice nějaké to bububu, ale jinak mu dá volné ruce. Navíc ruští představitelé vědí, že tato země nepředstavuje pro ruskou armádu vážného protivníka. Argumenty, kterými se Rusko pokouší svést vinu na Ukrajinu, jsou směšné a připomínají německými nacisty vyprovokovaný konflikt v Gliwicích, kterými ospravedlnili svůj vpád do Polska. Rozumní lidé ruským lžím nevěří.Většina zemí už také ruskou násilnou akci tvrdě kritizovala.

Jsem moc rád, že se k nim připojila i Česká republika, a ministerstvo zahraničí už Rusko za tento incident rázně odsoudilo. Rovněž i předseda nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala řekl jasná slova. „Krize v Azovském moři je nebezpečná. Potvrzuje agresivní a svévolné chování Ruska. Mezinárodní společenství musí trvat na dodržování mezinárodních smluv a pravidel a nepřipustit, aby je Rusko opakovaně porušovalo.“

Jan Ziegler

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Rozsudek smrti pro 82 dětí

10:21 Přemysl Votava: Rozsudek smrti pro 82 dětí

Lidice to je pro mne zejména pomník zavražděných lidických dětí. Nacisté neměli slitování, ani s těm…