Jan Ziegler: Ruský kosmický program je v troskách

11.07.2013 15:24

Na začátku silná slova, na konci oči pláč. Tak to vypadá s ruským navigačním systémem GLONASS, který měl podle Rusů konkurovat špičkovým americkým technologiím. Při nedávné havárii rakety Proton přišli Rusové o tři družice tohoto programu v ceně 4 miliardy rublů (cca 2,6 miliardy Kč). Nyní se hledá hlavní viník, horkými kandidáty jsou korupce, zastaralá technologie a typický východní šlendrián.

Jan Ziegler: Ruský kosmický program je v troskách
Foto: CSO
Popisek: Satelit

Problém perfektním způsobem popsala již v Lidových novinách novinářka Petra Procházková. Navigace GLONASS měla už před léty nahradit v Rusku a dalších postsovětských republikách americký systém JPS a dokonce si Rusové mysleli, že jejich navigační technologie bude pro Američany nepříjemnou konkurencí. To byl ovšem velký omyl, protože Rusko kvůli opakovaným haváriím není schopné dostat do vesmíru potřebných 24 družic, které by pokryly celou planetu. I velení ruské armády připouští, že to může být problém, pokud budou ruské ozbrojené složky závislé na cizích navigačních systémech.
 
Špičkový specialista Jurij Karaš, člen Ruská akademie kosmonautiky Ciolkovského, naplno řekl, že za problémy ruské kosmonautiky mohou hlavně nekvalitní výroba a málo schopných lidí v oboru a před Ruskem jsou v tomto odvětví už nejen USA, ale také Čína, a dokonce i Indie má podle něj v současnosti lepší rakety než jeho země.
 
Ve srovnání s vynikajícím úspěchem amerického vesmírného vozítka Curiosity na Marsu je ruská realita tristní, nicméně Karaš varuje před zastavením vývoje systému GLONASS, protože pak by se Rusko stalo pouhým exportérem ropy.
 
Toto je další důkaz toho, že Rusové jsou sice v omezené míře schopni vyvinout špičkové technologie, nicméně neumí se ve světové špičce dlouhodobě udržet. To se týká i jiných oborů například výroby dopravních letadel. Příčinou jsou celkově nízká výkonost ruské ekonomiky a následkem toho i omezené možnosti financování vědeckého vývoje ve srovnání s jinými zeměmi. Velkým nepřítelem ruské vědy je též masivní korupce, a tak jenom v případě vývoje tohoto navigačního systému zmizelo více než půl miliardy rublů.
 
Korupční skandály se nevyhnuly ani Rosatomu, který se uchází o dostavbu temelínské elektrárny. Navíc Rusové jsou známí špatnou organizaci práce (příprava zimní olympiády v Soči je toho jasným důkazem) a tak by tuto největší stavební zakázku v České republice Rosatom dostat neměl, protože by to bylo příliš velké riziko.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…