Jan Ziegler: Tak z těchto Rusů mám vážně radost

03.12.2018 21:50

Nedávno si Rusko připomnělo den obětí komunismu a tak u jejich památníků někteří Rusové zapalovali svíčky a kladli květiny. Takoví mají moje velké sympatie, stejně jako Ti, kteří zachránili Kremlem neoblíbený web.

Jan Ziegler: Tak z těchto Rusů mám vážně radost
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler
reklama

Překrucování neblahé rudé historie je pro současné putinovské Rusko typické. A tak se předělávají muzea gulagů do podoby, že to vlastně byla jenom vězení pro kriminální živly a žádní političtí trestanci neexistovali. Gulagy přitom byly dvojčaty nacistických koncentračních táborů, akorát se v nich nepoužíval plyn. A je nemyslitelné, že by v současném Německu chtěl někdo upravit expozice v Dachau s tím, že nepřátelé říše byli obyčejní kriminálníci, kteří porušovali platné zákony.

Alexandr Jakovlev v knize Rusko plné křížů, napsal, že počet obětí rudého teroru v Rusku dosáhl 20 – 25 milionů lidí. A vzhledem k tomu, že měl přístup i k utajovaným archivním materiálům, dá se těmto číslům věřit. Nebudu se tady opakovat s popisováním zločinů komunistů, o nich jsem psal už mnohokrát a byla by to ztráta času.

Proto Rusové, kteří se přišli poklonit památce umučených zločinci Leninem, Stalinem a dalšími, jsou mně sympatičtí. Něco takového se v jejich zemi nyní nenosí, a oni se staví proti většině svých krajanů, kterým nevadí komunistická brutalita, jež po desítky let dusila jejich zemi. Tito lidé milují pravdu, nebojí se jít proti většinovému mínění ve své zemi a to je dobře.

Druhý příklad je typickou ukázkou toho, že putinovské Rusko není demokracií, ale diktaturou. Jistý opoziční web zveřejnil Kremlu nepříjemnou zprávu o úpadku Ruska za Putina a u soudu za to dostal likvidační pokutu s jasným cílem, navždy jej umlčet. Bylo jasné, že majitelé webu takové peníze nejsou schopni zaplatit. A teď se stalo něco neskutečného, něco, co bych si v Česku nedokázal představit, tedy když přehlédnu fakt, že u nás weby soudně nelikvidují. V Rusku se čtenáři onoho serveru na pokutu složili a zaplatili ji. To jsou Rusové, kteří chtějí žít ve svobodě a ne v otroctví. Takové svobodomyslné lidi mám rád, obdivuji je a vážím si jich.

Jan Ziegler

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Vyleťal: Tomáš Doležal perlí. Kdo má Koněva ve skladu, ovládá Česko, dodávám

22:32 Jaroslav Vyleťal: Tomáš Doležal perlí. Kdo má Koněva ve skladu, ovládá Česko, dodávám

Fotku analytika SPD jsem v rozhovoru s ním nenašel, ale vzkazuji mu: O Itálii a o Rakousko se opřít …