Jan Ziegler: Volební podrazy a švindly jsou v Rusku normální

14.09.2017 13:00

Reportéři agentury Reuters odhalili velké podvody při nedělních komunálních volbách v Rusku. Ve Vladikavkazu na jihu země napočítali výrazně více hlasovacích lístků, než do místnosti přišlo voličů.

Jan Ziegler: Volební podrazy a švindly jsou v Rusku normální
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler
reklama

Hodně se „kouzlilo“ ve volebním okrsku 333, kde novináři během nedělního hlasování napočítali pouhých 256 voličů. Oficiálně zde však odvolilo 1867 lidí. Na 73 procent hlasů ukořistila strana Jednotné Rusko současného prezidenta Vladimira Putina. Její zmocněnec mohutně házel lístky do volební urny a novinářům řekl, že musí pro svoji partaj zajistit minimálně 85% hlasů. Představil se jako Sergej Ljutkov, a jinak prý jim car nepošle peníze.

V Rusku to není nic nového, podobně se falšovaly parlamentní volby do Státní dumy v minulém roce, kdy například v Rostově na Donu členky volební komise také naházely hodně falešných lístků do volební urny. No a v prezidentských volbách v roce 2012 obdržel Vladimír Putin v Grozném neskutečných 98,7% hlasů, tedy skoro jako za komunistické sovětské éry. Člověk neví, jestli se má smát nebo plakat.

Nejvýznamnější ruská spisovatelka v současné době Ljudmila Ulická prohlásila už před časem v rozhovoru pro Lidové noviny, že v Rusku jsou volby běžně falšovány. Dá se jí to na základě předchozích důkazů věřit.

Pro objektivitu musím dodat, že volební podvody se v Rusku děly i za Jelcinovy éry. Dokonce jeden ruský autor, nevím už který, uvedl, že zfalšované byly i prezidentské volby v roce 1996, ve kterých podle oficiálních výsledků Boris Jelcin porazil vůdce komunistů Gennadije Zjuganova. Ve skutečnosti však prý dopadly opačně.

Také si nemyslím, že za těmito machinacemi je Putin osobně, podle mého názoru je to gauner, ale zase tak hloupý není, aby něco tak mimořádně stupidního podporoval a ani to nemá zapotřebí, protože on nebo jeho strana Jednotné Rusko by volby vyhráli stejně. Spíše se jedná o poddanskou mentalitu Rusů ve stylu zavděčit se carovi za každou cenu.

V diskusi na Facebooku to někdo okomentoval slovy, „kam se hrabe karlovarská losovačka.“ Ano, a za sebe mohu říci, že jsem byl opakovaně ve volební komisi u parlamentních voleb a něco takového se v naší volební místnosti nedělo a ani bychom to nepřipustili.

http://zpravy.idnes.cz/volebni-podvod-rusko-komunalni-volby-car-vladikavkaz-pfg-/zahranicni.aspx?c=A170913_112255_zahranicni_ert
http://www.lidovky.cz/zazrak-v-groznem-putina-volilo-98-7-cecencu-fgn-/zpravy-svet.aspx?c=A120305_164533_ln_zahranici_jv
http://echo24.cz/a/izV4w/videa-odhalila-podvody-v-rusku-clenky-komisi-plnily-urny-listky

Jan Ziegler 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Pravda a "pravda" v ČT a Rozhlasu+

22:08 Karel Januška: Pravda a "pravda" v ČT a Rozhlasu+

Dokud se neoddělí funkce komentátorů a zpravodajů (moderátorů) ve státních institucích, spravedlnost…