“Jsem velmi zneklidněna tlakem nezávislost na ČT, který vyvíjejí politici – v tomto případě Senát a ministr kultury Zaorálek – na Radu ČT. Nevím, zda si uvědomují, že tak porušují Ústavu ČR, respektive Listinu základních práv a svobod. Velmi to připomíná politický nátlak z období před 20 lety, který jsem v Radě ČT osobně zažila. Tehdy mnozí politici nerespektováním dělby moci a ústavního pořádku ČR zcela nedemokraticky a nezodpovědně rozpoutali tzv. televizní krizi. Zásadním způsobem poškodili jak veřejnoprávní televizi, tak důvěru v právní stát v naší zemi. Kdyby nebyli senátoři i ministr Zaorálek chráněni svými mandáty, podala bych na ně po jejich usnesení a výrocích trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy,“ uvedla ke svému podpisu Jana Dědečková, členka Rady ČT z let 2000-2001.
“Samozřejmě registruji politické útoky na práci Rady ČT i na svou osobu. Vzhledem k tomu, že se jich dopouští horní komora Parlamentu ČR i další politici, kteří zákony naší země jistě znají, nelze jejich činnost interpretovat jinak, než jako snahu podkopávat principy právního státu a svobodu slova v České republice a vyvolat tak, stejně jako před 20 lety, silnou vnitropolitickou krizi. Takové jednání považuji za krajně nezodpovědné a demokracii poškozující!“, poznamenala další signatářka otevřeného dopisu Hana Lipovská, členka rady ČT.
Dopis českým poslancům Evropského parlamentu navazuje na stížnost, kterou pro porušení pravidel právního státu v souvislosti s usnesením a výroky Senátu Parlamentu České republiky a ministra kultury Vlády České republiky Lubomíra Zaorálka na adresu Rady České televize zaslala Jana Bobošíková dne 27. listopadu 2020 k Evropské komisi.
„Obávám se, že došlo k zásadnímu porušení dělby moci v České republice a k nehoráznému politickému nátlaku a ohrožení svobody slova klíčového veřejnoprávního média,“ uvedla Jana Bobošíková. „Navíc ani Senát Parlamentu ČR, ani ministr kultury Vlády ČR nemohou rozhodovat o zákonnosti. Od toho jsou v právním státě nezávislé soudy, nikoliv politické tribunály,“ dodala.
Dne 19. listopadu 2020 přijal Senát usnesení, které konstatuje, že „Rada České televize odvolala dozorčí komisi a má za to, že způsob tohoto odvolání nebyl v souladu se zákonem o České televizi“; „žádá Volební výbor Poslanecké sněmovny, aby se na své nejbližší schůzi těmito pochybeními ze strany Rady České televize zabýval“; a „vyzývá Poslaneckou sněmovnu, aby v případě potvrzení porušení Zákona o České televizi členy Rady ČT zvážila odvolání těch členů Rady ČT, kteří se protizákonného jednání dopustili“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV