Jana Ridvanová: Nejen nudné "Ozvěny" Václava Moravce

13.04.2013 12:38

Nedělní pořad Václava Moravce jeden známý časopis nedávno označil za nudný. Nudný, protože se Moravec svých hostů neptá na podstatné otázky. Problém s novinářskou etikou známého moderátora je ale mnohem hlubšího rázu.

Jana Ridvanová: Nejen nudné "Ozvěny" Václava Moravce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Moravec ve svém diskuzním pořadu

Po tom, co jsme s kolegyní publikovaly (8.3.2013)  detailní analýzu rozporů soudního spisu a rozsudku nad Ing. Petrem Kušnierzem ve věci  ROP Severozápad, který nese všechny znaky zmanipulovaného  politického procesu, VM notnou část svého otázkového údivu (17.3.2013) věnoval očerňování osoby Ing. Kušnierze. K ruce si VM vzal rozsudek Vrchního soudu v Praze, ze kterého odcitoval odůvodnění předsedy senátu Jiřího Lněničky pro snížení trestu Kušnierzovi ze 7,5 roku, které mu nadělil ústecký krajský soud v čele se soudkyní Kamilou Elsnicovou.

Fanatické výroky paní Elsnicové a její neschopnost si v rozsudku alespoň správně spočítat údajné úplatky, které měl Kušnierz vzít - „100.000 Kč, 150.000 Kč a 5.000 Kč = 225.000 Kč“

(viz. str. 64) ani skutečnost, že soudce Lněnička chybu na úrovni kupeckých počtů okopíroval a přidal k ní další právnickou ignoranci, Moravce nějak nezaujala.

Soudce VS Lněnička  se v odůvodnění snížení trestu nezmohl na víc než na opakování mediálních pomluv a obvinění proti Kušnierzovi, které nikdy nebyly dokázány, naopak vyvráceny jako v případě údajné manipulace se dvěma IT zakázkami ministerstva zemědělství, které v době působení Kušnierz jako náměstek ministra Gandaloviče podepsal pro O2. Mylné rozhodnutí Úřadu pro hospodářskou soutěž zrušil jak Krajský soud v Brně, tak i Nejvyšší správní soud již před rozhodnutím Lněničky, a bylo tím potvrzeno, že Kušnierz postupoval správně vzhledem k tomu, že O2 už pro ministerstvo podobnou zakázku dělalo a mělo tedy na související projekt autorská práva. Soudce Lněnička však nepovažoval za nutné se s případem, kde šlo o něčí život, blíže seznamovat a bum - Kušnierzovi v rozsudku opět přiklepnul zmíněné machinace s IT zakázkami.  K vybarvení silnějších kontur bídáckého charakteru  Kušnierze  pak pan soudce dále čerpal z policejní analýzy osobnosti, kterou "příslušníci bezpečnosti" vytvořili rovněž na základě informací  z médií, jak sami uvedli. 

V procesu presumpce mediálně vytvořené viny (především MF Dnes) byl ale soudce Lněnička v přepisech až na čtvrté příčce. Jak bylo řečeno, první od médií do své "analýzy osobnosti (zločince)" kopírovali elitní vyšetřovatelé ÚOOZ, od nich kopíroval vrchní státní zástupce Vladimír Jan do obžaloby, od něj kopírovala soudkyně Elsnicová do rozsudku a číslo čtyři připadá na soudce Lněničku a VS.

Jinými slovy, jakmile vás odsoudí média, nemáte šanci. Další soud totiž nemusí vycházet jen ze soudních materiálů, ale především z toho, jak soudí média.

A jak to vidí média nám opět zopakoval Václav Moravec.

Odůvodnění rozsudku stylem jedna paní povídala udivilo i hosta VM, vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvána, který se k němu vyjádřil slovy: "Mně se nevybavuje v oboru naší působnosti takovéto odůvodnění rozsudku, přiznám se, že kdybych se s ním setkal, tak bych se asi mračil, protože to odůvodnění mně nepřijde přesvědčivé. Ale je to spíš možná otázka na kolegyni Bradáčovou, chacha, nebo na pana předsedu Lněničku."

Moravec tehdy ještě ze své vlastní iniciativy pro jistotu zopakoval, jaký je Kušnierz lump a bílý kůň, aby si veřejnost později zase vzpomněla a hlavně si to už zapamatovala.

Po odvysílání pořadu obdržel tým Václava Moravce email od Hany Demeterové z organizace Pomoz jednomu člověku, jehož předání týmu VM písemně potvrdil pan  Richtrmoc z diváckého centra ČT. Pan Moravec měl tedy možnost se seznámit s naší analýzou soudního spisu Ing. Kušnierze, na kterou v emailu dostal odkaz. A obdržel tak i fakta o neprofesionální práci soudce Lněničky, z jehož mediálně zaujatých tvrzení k osobě Kušnierze VM ve svém pořadu vycházel. Za recyklaci těchto urážek a lží sepsal JUDr. Milan Hulík na Českou televizi žalobu na ochranu osobnosti. To ale zatím nestačilo. 

Jestli se ještě někdo domníval, že ve výběru a stylu podání téma Kušnierz a ROP Severozápad šlo v uvedených OVM o náhodu a  novinářské lajdáctví, tak v OVM ze 7.4.2013 už všechny pochyby vybledly. Největší otázkou těchto Otázek VM bylo, na čí zakázku VM jedná. Kalouska? Bradáčové? Pospíšila? Nebo je to přímo člen klubu?

Moravec opět vytáhnul rozsudek VS a soudce Lněničky a dokonce znovu do kamery přečetl stejnou část rozsudku! Ke společnému divení se si tentokráte Moravec pozval nezávislou senátorku MUDr. Alenu Dernerovou (nez. za Severočechy.cz), jednu z ústeckých zastupitelek, která je toho názoru, že za zastavení dotací pro ROP Severozápad by měli nést majetkovou odpovědnost pouze provinilí jednotlivci a ne celý kraj. A potom také stát, jehož ministerstvo financí neprovedlo dostatečnou kontrolu.

Dále v OVM dostal slovo např.  náměstek vrchní státní zástupkyně Bradáčové Adam Bašný. Přičemž paní Dernerová od nás již dříve obdržela informace o zmanipulování celé kauzy ROP Severozápad, a Vrchní státní zastupitelství to samé prostřednictvím Policejního prezídia, ke kterému jsme se obrátili se žádostí o prověření pochybného postupu ÚOOZ při vyšetřování. To ale pro paní Bradáčovou jistě nebylo nic nového, vezmeme-li v úvahu, že si na kauze s Kušnierzem začala budovat svůj mediální obraz nezávislé lovkyně korupčníků.

Paní senátorka Dernerová pak věděla moc dobře, co přihodit do své populistické polívčičky. Využila např. jen informaci, která se jí hodila v jejím boji proti ministerstvu financí. Fakt, že Česko mělo za rok 2011 nejhorší audity v hodnocení Účetního dvora EU.  

Pan Bašný pak předvedl právnickou křeč, když národ informoval o postupu jeho úřadu, který si skoro tři měsíce po vynesení rozsudku VS, kterým soudce Lněnička snížil Kušnierzovi trest ze 7,5 na 5 let, vzpomněl, že to je neslýchané a Vrchní státní zastupitelství bude požadovat jakýsi "akademický výrok", který by uznal, že VS nejednal správně a trest snižovat neměl. To je ale vše. Tento "výrok" na rozsudku nic nezmění. Byrokracie má někdy opravdu vtipné prostředky, jak sama upozornit na svou zbytečnost. Tomu se však moderátor nedivil a s vážnou tváří naslouchal.

Na ČT se tedy žaloba rozšířila a vychází i z faktu, že tým moderátora VM byl informován a tedy už nešlo "jen" o jednání v rozporu s novinářskou etikou. Moravec ale moc dobře ví, co dělá. Jen aby mu to stálo za to. V očích veřejnosti pomalu ale jistě ztrácí kredit a obrací tak vlastní zbraň sám proti sobě. Uvidíme tedy, co si na nás v nedělních "Ozvěnách" pan Moravec opět připraví, nebo spíše nepřipraví. 

Jana Ridvanová

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Aby svoboda nebyla zbytečná

15:33 Petr Hampl: Aby svoboda nebyla zbytečná

Denní glosy Petra Hampla.