Jana Šrámková: Referendum příliš vysoko

30.09.2014 18:19 | Zprávy

Spolu s dalšími sto deseti tisíci obyvateli Prahy 10 si tenhle podzim důkladně zavolím. Naše rodina to miluje. Nejen že má syn ve škole tři volné pátky během měsíce, ale šestkrát můžeme společně přistoupit k urně. Děti dělají pokroky. Ještě v květnu při volbách do Evropského parlamentu chtěly jít na holby a vhazovat volební jízdenky.

Jana Šrámková: Referendum příliš vysoko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Teď už to zvládají terminologicky bez zaváhání a do zadního pavilonu, třída za záchody, holčičí s Fifinkou, klučičí s Pinďou, už trefí samy. V roli vítaných návštěvníků, kteří po dlouhé době rozvíří vzduch, se obřadně registrujeme. Děti nedočkavě žádají obálky a přesvědčují nás, která plenta je klučičí a která holčičí. Obálky drží nad urnami tak dlouho, dokud si nejsou jistí, že je sleduje každé oko v místnosti.

Odkládám to až mezi dveře, aby mohl muž utéct, on to nerad. „Můžu se zeptat, to máte odněkud nařízené, že o tom referendu nesmíte říkat?“ Komisaři se diví a vrtí hlavami. „Tak proč to neděláte?“ ptám se. O patro výš probíhá dobře utajené místní referendum, právě v tomto termínu ke stornování projektu nové miliardové radnice a nastavení finančních limitů.

Spousta voličů referendum vůbec nezaregistrovala, navíc je přehlcené zbytečnými otázkami a sofistikovaně rozdělené do třetin na troje po sobě jdoucí volby, aby voliče jednoduše umořilo. Otázky k radnici samozřejmě připadají na druhé kolo senátních doplňovaček, kdy nepřijde skoro nikdo. Takže dozajista nebude platit. Proto je taky ve druhém patře, kam se normálně nechodí, označené skromnou šipkou. A dole vám neřeknou nic.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Český rozhlas

Ing. Lukáš Vlček byl položen dotaz

předložte důkaz

na základě čeho a jak jste došel k závěru, že Ukrajina brání Evropu před ruskou agresí. Buďte prosím konkrétní a předložte jasné důkazy, že Rusko plánuje napadnout Evropu. Pokud je nemáte, tak se za tu dezinformaci a strašení omluvte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mira Třebická: Poděkování našim předlistopadovým umělcům

12:17 Mira Třebická: Poděkování našim předlistopadovým umělcům

Před sedmnáctým listopadem bych chtěla poděkovat všem našim umělcům - zpěvákům a hercům, kteří nás v…