Janusz Konieczny: Víte o skulinách ve veřejných zakázkách?

09.01.2017 21:10

Na veřejných zakázkách se v České republice ročně utratí přes 600 miliard korun. Část těchto prostředků každoročně zmizí v důsledku korupce či klientelismu. Kdysi jsme odhadli, že každému občanovi České republiky korupce bere měsíčně 1000 Kč, a tedy 5 člennou rodinu tak korupce stojí měsíčně 5000 Kč. Klíčová jsou proto pravidla, za kterých se tyto prostředky rozdělují.

Janusz Konieczny: Víte o skulinách ve veřejných zakázkách?
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek vstoupil v účinnost 1. října 2016. Dřívější zakázkový zákon byl neustále novelizován, respektive se neustále upravovala pravidla pro ucházení se a přidělování veřejných zakázek. Najednou je zde ovšem úplně nový zákon a o to více je nezbytná a cenná zpětná vazba či hodnocení. Jste zadavatelem, dodavatelem, administrátorem, konzultantem či trpělivým uchazečem o veřejné zakázky? Anebo se zkrátka o zadávání veřejných zakázek zajímáte? Neváhejte nám zaslat své postřehy, zpětnou vazbu či jakékoliv hodnocení tohoto nového zákona na info@nfpk.czMožná, že pro někoho z Vás je na hodnocení ještě příliš brzy, a proto mějte na paměti, že můžete nám tuto zpětnou vazbu kdykoliv zaslat. Tomuto zákonu se budeme během roku zvlášť věnovat a nebude chybět kritika či nutné návrhy na zlepšení směrem k transparentnímu nakládání s veřejnými prostředky.

Dle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové je nový zákon o zadávání veřejných zakázek „moderní a flexibilní“. Dokonce předpokládá „zrychlení a zefektivnění přezkumných řízení u ÚOHS“. Právě praxe ukáže, zdali jsou to upřímně myšlené úmysly nebo plané proklamace.

Proto bychom Vás rádi požádali o Vaše zkušenosti s tímto zákonem z praxe. Češi jsou národem vynalézavým a často velmi rychle přijdou na skulinu v prakticky čemkoliv. Pomozte nám tyto skulinky objevit a zašlete nám Vaše postřehy na náš e-mail.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Nadačním fondem proti korupci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…