Jarmila Vlasáková: Rezignovat, nebo bojovat za české potraviny?

27.06.2020 8:35 | Zprávy

Snaha českých zemědělců a některých poslanců o prosazení většího zastoupení českých potravin vyvolala rozporuplnou polemiku.

Jarmila Vlasáková: Rezignovat, nebo bojovat za české potraviny?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

Jako spotřebitelé vnímáme vysoký podíl zahraničních potravin na našem trhu a mnozí si už na to zvykli. Zvykáme si na to, že jsou k nám dováženy potraviny jiné kvality, než daná firma dodává do obchodní sítě doma. Máme dle nich jiné chuťové návyky. Naše média předkládají posluchačům a čtenářům polopravdy, často však i kulantně řečeno nepravdy. A tak se do éteru šíří informace o požadavku na 85 % zastoupení českých potravin, které vyzní, že jako všech.

V pořadu přítomná dáma okamžitě vysloví názor, že by byl nesmysl budovat skleníky a v nich pěstovat pomeranče. A pan redaktor přikyvuje, i když dva dny předtím od představitele Agrární komory vyslechl informaci, že se jedná o pouhé jedno procento z potravin, v obchodech nabízených. Potravin, které můžeme a umíme vyrábět doma ve vysoké kvalitě. Že je snaha postupně po pěti procentech navyšovat podíl těchto českých potravin až na kýžených 85 % v roce 2027.

Kam jsme to až dospěli, když se musíme obracet na zákonodárce? A snít o tom, že možná v roce 2027 bychom mohli mít v obchodní síti 85 % některých potravin z domácí produkce. V zemích na západ od nás je samozřejmostí nakupovat především vlastní potraviny, kterých je v jejich obchodní síti většina. A my se musíme domáhat nápravy prostřednictvím nařízení. Nejhorší však pro mne je kritika z tzv. vlastních řad. Reakce českého ekonoma, který prohlásí, že v případě soběstačnosti v potravinách ( o tom nebyla řeč), „půdu si tak zničíme, tak ji vyčerpáme, že v budoucnu už nebude ani na čem potraviny vyrábět“. A čtenáři sdělí, kolik že to jako daňový poplatník přispívá zemědělcům peněz, ale neuvede, kolik peněz, takto počítáno, dostanou zemědělci na západ od nás, odkud zlevněné přebytky k nám putují. Bylo by to mnohem vyšší číslo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

11:24 Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

Posláním spolku Chamurappi z.s. je podpora obhajoby obviněných v případech, u nichž vzniklo podezřen…