Jaromír Bradávka: Proč není stát firma a proč ho nelze jako firmu řídit

18.08.2017 8:53

„Budeme stát řídit jako firmu!“ Tak zní jedno z předvolebních hesel politického subjektu, který se uchází o hlasy voličů v nadcházejících parlamentních volbách. Opravdu to jde? V následujícím textu si ukážeme, jaký je rozdíl mezi státem a firmou, a proč je nelze řídit stejným způsobem.

Jaromír Bradávka: Proč není stát firma a proč ho nelze jako firmu řídit
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš

Zjednodušená definice státu:
Stát je lidské společenství nacházející se na ohraničeném území, tvořené lidmi se společným etnickým, jazykovým a kulturním původem a spravované určitým, lidmi přijatým, způsobem.

Zjednodušená definice firmy:
Firma je právní subjekt zřízený jako prostředek provozování ekonomické činnosti svého majitele.

Hlavní funkce státu:

  1. Ochrana vnějších hranic a udržování vnitřního pořádku.
  2. Tvorba, ochrana, dodržování a vymáhání práva.
  3. Výběr a správa daní.
  4. Zajišťování veřejných služeb občanům.

Hlavní funkce firmy:
Tvorba zisku pro svého majitele.

Již z definice jsou zřejmé rozdíly mezi státem a firmou, které se ještě zvýrazní při srovnání jejich funkcí. Kromě toho je stát vždy právně a ekonomicky nadřazen firmě. Vyplývá to z funkcí státu na poli práva. V určitých případech totiž může být stát přímo zřizovatelem firmy, ale opačně to neplatí. Rovněž daně platí firma státu, ale opačně to neplatí.

Do jisté míry podobně mohou fungovat stát a firma v oblasti financování. Oba musí dodržovat rozpočtovou kázeň, oba vedou účetnictví, oba plánují a sledují náklady a výnosy. Stát však negeneruje zisk a neměl by být ve ztrátě. Ziskovost státu je výsledkem vysokých daní a drahých státních služeb, což přináší vysoké životní náklady obyvatelstvu. Ztrátovost státu je výsledkem špatného výběru daní a nepřiměřených státních výdajů, což přináší zadlužování státu, které však musí obyvatelstvo v budoucnu zaplatit, nebo státní bankrot, který na dlouho sníží životní úroveň všech obyvatel. Obojí je z pohledu obyvatel státu nežádoucí.

Také v řízení státu a firmy je rozdíl. Stát řídí zvolení zástupci občanů hlasováním, jehož výsledkem je zákon, platný pro všechny (tedy i pro zákonodárce), a ti jsou za svá rozhodnutí občanům odpovědní.
Firmu řídí majitel direktivně, formou příkazů, jak uzná za vhodné a nic, kromě zákonů, jej neomezuje.
Na špatná rozhodnutí ve firmě doplatí její majitel krachem; postiženým (propuštěným) zaměstnancům však stát může pomoci a obvykle tak činí.

V případě špatného řízení státu jsou politici odvoláni, nahrazeni jinými a podle práva potrestáni. Vždy však jsou povinni stát a jeho hospodaření řídit ve prospěch všech občanů, neboť špatná politická rozhodnutí a z nich plynoucí negativní ekonomické důsledky se dotknou většiny obyvatel, kterým však nemá kdo pomoci. Proto je důležité ve volbách vybírat do vedení státu odpovědné odborníky, kteří budou stát řídit dobře a ve prospěch nejen těch, kdo je volil, ale všech občanů.

Jelikož nikdo není dokonalý a jsme lidé chybující, je nejvyšší čas zamyslet se, koho zvolíme do vládních a poslaneckých funkcí a kdo bude řídit náš stát tak, aby nám sloužil k naší spokojenosti. Neboť proto jsme si stát zřídili a za to si politiky v jeho čele z našich daní platíme.

Text je replikou k článku Andreje Babiše, který vyšel na rukojmí.cz dne 10. 8. 2017 (ZDE)

Ing. Jaromír Bradávka
Aliance národních sil/ČSNS

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 350. díl Dao de ling

11:50 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 350. díl Dao de ling

V dnešní pomatené době mnozí hledají nějaký pevný kmen, o který by se opřeli nebo zachytili. Může to…