Jaroslav Bašta: Karla Maříková je vláčena už ve Zprávě ministerstva vnitra o extremismu

09.03.2020 21:31 | Zprávy

Justice není nezávislá, ale funguje na politickou objednávku. Ta loňská zněla: Stíhat protimigrační výroky! Vzpomínáte si na gumový paragraf o pobuřování v minulém režimu?

Jaroslav Bašta: Karla Maříková je vláčena už ve Zprávě ministerstva vnitra o extremismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Žádost policie o vydání k trestnímu stíhání poslankyně SPD Karly Maříkové za její výrok o migrantech na facebooku z ledna 2019 poskytuje svobodomyslným a demokraticky smýšlejícím poslancům unikátní příležitost, jak do budoucna zamezit protiprávnímu jednání části orgánů činných v trestním řízení. Myslím, že těžko bychom nalezli jinou kauzu, která by takto veřejně a v plné nahotě odhalila zvůli a zároveň neschopnost policistů a státních zástupců, kteří tento případ šetřili. Paní poslankyně srovnala důvody unijního nařízení zákazu dovozu nepůvodních invazivních rostlinných a živočišných druhů na území EU s důsledky usazování muslimských migrantů. Dospěla k závěru, že zákaz vstupu by se měl vztahovat i na ně. Policie tento její výrok začala šetřit jako přečin podněcování k nenávisti. Objevilo se to ve Zprávě ministerstva vnitra o extremismu za druhé čtvrtletí roku 2019, čímž celá záležitost získala politický rozměr.

Bude odstíhán i prezident, premiér či ministr vnitra?

Výše uvedené ve své podstatě znamená, že čelíme pokusu regulovat svobodu slova orgány činnými v trestním řízení za pomoci gumového paragrafu o podněcování k nenávisti. Situace mi velmi připomíná podobně všeobjímající a zneužívaný paragraf o pobuřování v minulém režimu. Vše ovšem svědčí o tom, že justice není nezávislá, ale funguje na politickou objednávku. Loňská objednávka zněla: Stíhat protimigrační výroky! Protože se všechno odehrává v České republice, při známé rychlosti českého trestního řízení čas oponou trhl. Protimigrační výroky dnes totiž pronáší kdekdo – prezident, premiér, snad i ministr vnitra. Bude je někdo, až je zase udají nějací elfové, také stíhat? Nebo celá fraška skončí usnesením Poslanecké sněmovny, která se tvrdě ohradí proti kriminalizaci svobody slova a požádá ministry vnitra a spravedlnosti o nápravu?

Autorem glosy je Jaroslav Bašta, český archeolog, politik a diplomat, signatář Charty 77.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Volební studio na ČT24 hodinu před vyhlášením výsledků

11:21 Alena Maršálková: Volební studio na ČT24 hodinu před vyhlášením výsledků

Zpracovat analýzu živého vysílání volebního studia, kdy několik hodin netrpělivě čekáme na výsledky …