Jaroslav Michal: Od masakru v karabašském městě Chodžaly uplynulo už 31 let

24.02.2023 7:05 | Komentář

Noc z 25. na 26. února 1992 bude už navždy v historii Náhorního Karabachu zapsaná černým písmem. Do ázerbájdžánského města Chodžaly, ležícího severně od hlavního města celé provincie Chankendi (arménsky Stěpanakert), vtrhly arménské jednotky a popravily více než 600 civilistů ázerbájdžánského původu, včetně žen a dětí. V druhé válce mezi Arménií a Ázerbájdžánem v roce 2020 se většina Náhorního Karabachu dostala zpět pod kontrolu Ázerbájdžánu, který s Arménií uzavřel příměří. Po dlouhé době se tak region, který byl dříve válečnou zónou, může opět rozvíjet.

Jaroslav Michal: Od masakru v karabašském městě Chodžaly uplynulo už 31 let
Foto: pixabay.com
Popisek: Ázerbájdžán

Navzdory tomu, že rozpad Sovětského svazu byl v mnoha ohledech relativně pokojný, v některých oblastech po roce 1991 propukly mezi nově vzniklými státy otevřené boje. Jedním z takovýchto konfliktů byla i válka mezi Arménii a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach, který je mezinárodně uznaným územím Ázerbájdžánu. Region dlouhá desetiletí obývala smíšená populace etnických Arménů a Ázerbájdžánců. Obě strany si toto území nárokovaly, což vedlo k propuknutí otevřené první války o Náhorní Karabach. Významnou roli v tomto konfliktu hrálo město Chodžaly.

Toto šestitisícové město obývané ázerbájdžánskou populací představovalo významný strategický bod. V noci z 25. na 26. února 1992 na Chodžaly zaútočily arménské jednotky a následně pak vraždily obyvatele prchající z města. Násilí proti civilistům si vyžádalo celkem 613 obětí, včetně 106 žen a 63 dětí.

První válka o Náhorní Karabach skončila v roce 1994 a Chodžaly zůstaly v zóně okupované arménskými silami. V září 2020 se konflikt po čtvrtstoletí neúspěšných diplomatických jednání a ozbrojených provokacích opět přerostl do otevřené války. Ta skončila po téměř dvou měsících faktickým vítězstvím Ázerbájdžánu, který získal kontrolu nad většinou svého mezinárodně uznaného území. Takřka hned po osvobození území začal region rozvíjet a obnovovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

11:24 Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

Posláním spolku Chamurappi z.s. je podpora obhajoby obviněných v případech, u nichž vzniklo podezřen…