Český prezident je v Izraeli velmi uznávanou osobností, o čemž svědčí i to, že jako jediný český politik v historii vystoupí v izraelském parlamentu Knessetu a jednat bude jak s prezidentem Rivlinem, tak s premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Miloš Zeman je znám i jako vyznavač ekonomické diplomacie, proto ho na všech cestách doprovází početná podnikatelská delegace. V tomto ohledu neměla Česká republika asi schopnějšího prezidenta. Zda bude úspěšný i v resuscitaci zakázky na dodávku izraelských radarů MADR, které jsou pro českou armádu nezbytností, ukáží následující týdny.
Historie 3D radarů
Kauza izraelských sledovacích systémů sahá až do roku 2016. Tehdy ministerstvo obrany po letech průtahů schválilo nákup mobilních radarů MADR pro českou armádu v hodnotě 3,5 miliard korun. Od té doby premiér Babiš i prezident Zeman považovali zakázku za strategickou. Nejen kvůli tomu, že přímým dodavatelem je stát Izrael, ale také proto, že armáda nutně sledovací systémy potřebuje.
Zásah Šlechtové
Za bývalého ministra Martina Stropnického, který je nyní velvyslancem právě v Izraeli, proběhla soutěž. Tu vyhrál stát Izrael a vedla se jednání o smlouvě. Ty měla dotáhnout do konce jeho nástupkyně Karla Šlechtová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV