Jaroslav Šebek: Synoda o rodině znamená opatrný posun vpřed

31.10.2014 11:41

V říjnu se konala synoda o rodině, čtrnáctidenní zasedání 200 biskupů, které svolal papež František a které symbolicky zakončilo blahořečení Pavla VI., další výrazné papežské osobnosti 20. století. Synoda se věnovala otázkám rodiny a jejích problémů v moderním světě.

Jaroslav Šebek: Synoda o rodině znamená opatrný posun vpřed
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František
reklama

Zvláště ve druhém týdnu jednání se vedly bouřlivé diskuse o znění závěrečného dokumentu, v nichž se ukázaly poměrně zřetelně zlomové linie mezi progresisty a tradicionalisty.

Již před zahájením synody totiž zazněly silné hlasy konzervativního tábora, které kriticky poukazovaly na přílišnou vstřícnost části katolických kruhů k homosexuálům a na liberálnější přístup k lidem, kteří po ztroskotání církevního sňatku uzavřeli další manželství. Do závěrečné synodální zprávy se právě tyto konfliktní otázky nedostaly.

Podle některých analytiků na to měl vliv i fakt, že zastánci konzervativních skupin vykreslovali černé scénáře, podle nichž v případu zásadnějších reforem církevního přístupu k partnerským vztahům hrozí dokonce církevní rozkol.

Z bezprostředního výsledku první části synody tedy panuje určité rozčarování, protože jazyk průběžné zprávy z minulého týdne byl vůči řadě sporných otázek mnohem přívětivější. Synoda však pokračuje znovu příští rok.

Na zdar realizace otevřenějších koncepcí nynějšího papeže bude mít bezpochyby vliv i vyjednávání s představiteli biskupského sboru zejména v Asii, který silně akcentuje sociální otázky, ale je poměrně rigidní v otázkách rodinné morálky. Proto bude bezpochyby velmi důležitá jeho cesta na Filipíny v příštím roce.

Jsem přesvědčen, že přes dílčí porážku reformního křídla se během synodního jednání prosadily pozitivní tendence již v tom, že se mnohé dosud tabuizované otázky otevřely k veřejné debatě a nezametly se hned pod koberec.

Mnozí z příznivců tvrdé linie se odvolávají na již zmíněného papeže Pavla VI. a zejména jeho encykliku Humanae vitae, která odsoudila všechny formy umělé antikoncepce. To je však hodně jednostranný pohled.

Text encykliky tehdy silně ovlivnilo reformní hnutí konce 60. let, spojené s velkou otevřeností a experimentováním v sexuálním životě.

Za svého působení na Petrově stolci však Pavel VI. podnikl i řadu reformních kroků a nebál se modernizovat jak církevní struktury, tak i pojetí papežského úřadu.

Nynější církevní elity, včetně konzervativního proudu, by se od něj mohly víc inspirovat v tom, aby v duchovní i praktické rovině adekvátně reagovaly na měnící se společenskou situaci a dokázaly číst, obrazně řečeno, znamení času, a lépe chápat skutečné životní situace, v nichž se nejen partnerské vztahy na prahu třetího tisíciletí ocitají. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Český rozhlas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Copak senilní Biden, ale senilní politika USA je problém

11:10 Miroslav Macek: Copak senilní Biden, ale senilní politika USA je problém

Páteční glosy Miroslva Macka