Jaroslav Šťastný: Poslanec ČSSD míří na komoru. Prasečí mor byl podle něj rozšířen záměrně

09.07.2017 17:48

Divoká prasata na Zlínsku v posledních dnech usmrcuje africký prasečí mor. Veterináři a další odborníci se snaží zjistit, odkud a proč se nákaza šíří. Zatím bezvýsledně.

Jaroslav Šťastný: Poslanec ČSSD míří na komoru. Prasečí mor byl podle něj rozšířen záměrně
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD
reklama

Mor bude mít nejspíš dopad na export českého, respektive moravského vepřového. Poslanec ČSSD a člen sněmovního výboru pro obranu Antonín Seďa teď přišel na svém Facebookovém profilu se svérázným odůvodněním morové epidemie mezi divočáky. Mor je podle něj šířen záměrně.

„Podle mne i názoru odborníků bylo nakažení divokých prasat na Zlínsku záměrné. Důvodem může být jejich přemnožení,které způsobuje značné materiální škody zemědělcům,“ míní Seďa. Reakce na toto svérazné tvrzení na sebe nenechaly dlouho čekat. „Tondo, jak se dají úmyslně nakazit divoká prasata prasečím morem? Ať si rozšířím vzdělání... Zní to jako biologická válka... jenom aby za to nemohl Putin,“ zareturnoval Seďovi jeho bývalý kolega z ČSSD, druhdy ministr vnitra Martin Pecina.

Někdejší senátor za KSČM Vlastimil Balín pak Seďu tvrdě krotí. „Tvrzení je to nejen silné, ale poněkud zavánějící spikleneckými teoriemi. ČSSD, respektive jejich takzvaná věrchuška neví kudy kam, a která bije. Že by sama trpěla poslaneckým morem, který je však údajně přenosný na lidi s mandáty?,“ utahuje si Balín, který sám v posledních volbách do Senátu, kdy kandidoval za uskupení „Občané městu, město občanům mandát neobhájil, a se ziskem 3,14 % obsadil poslední 8. místo.

„Podal jste trestní oznámení na neznámého pachatele?,“ táže se Sedi diskutér Martin Novák. Martin Pecina pak doplňuje: „Na neznámého divočáka.“

Přes poněkud svéráznou teorii Antonína Sedi, o kterou se podělil na Facebooku teď trochu vážněji. Africký mor byl k dnešku potvrzen už u dvaadvaceti uhynulých divočáků. Celkem se na Zlínsku od doby vypuknutí nákazy před více než dvěma týdny našlo už 34 uhynulých divokých prasat. U osmi z nich byly výsledky testů negativní, ve čtyřech případech nejsou zatím k dispozici. Oznámil to mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Zdroj nákazy se dosud nepodařilo najít.

Ve srovnání se čtvrtkem ohlásili veterináři k dnešku nález dalších tří mrtvých divočáků. „Všechna uhynulá těla byla dosud nalezena v oblasti zamoření, tedy v okrese Zlín,“ uvedl Vorlíček.
Opakované nálezy jsou především ve zlínských místních částech Příluky a Lužkovice a také v Hvozdné. V uplynulých dnech k nim podle Vorlíčka přibyla čtyři uhynulá těla v katastru Kostelce, který je také součástí Zlína.

Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se původně týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila. V pondělí se oblast rozšířila na celý okres. Platí v ní zákaz lovu a krmení divokých prasat, veterináři také kontrolovali prasata chovaná v evidovaných chovech v této zóně.
Doufejme tedy, že se Seďova predikce šíření moru nepotvrdí. Padly by tak zásadní dilemata, zda kance se šípkovou nebo se zelím.

Jaroslav Šťastný

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus a kolektiv Vládě ČR: Odmítněte záludný plán Leyenové!

7:33 Václav Klaus a kolektiv Vládě ČR: Odmítněte záludný plán Leyenové!

Institut Václava Klause odmítá plán na vznik obřího fondu EU, který pod názvem Next Generation EU př…