Jaroslav Štefec: Řecký precedens

29.08.2018 8:53 | Zprávy

21. dubna 1967. Zajímavé datum, zejména v kontextu s 21. srpnem 1968. Toho dne totiž v Řecku, členské zemi NATO a přidruženém členském státu Evropského společenství, došlo k vojenskému puči, jehož cílem bylo zabránit znovuzvolení demokraticky zvolené a později králem Konstantinem II odvolané vlády populárního prezidenta Georgia Papandrea, jejíž program bych asi nejlépe nazval „Pražským jarem naruby“.

Jaroslav Štefec: Řecký precedens
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Papandreu byl silně antikomunistický politik, liberální demokrat a vlastenec. Jeho liberální strana Svaz středu získala ve volbách v roce 1964 drtivou většinu. Začal prosazovat větší samostatnost Řecka na mezinárodní scéně, snažil se o vymanění armády, jejíž důstojníci byli vychováváni americkými vojenskými školami z vlivu USA a otevřeně hovořil o vystoupení Řecka z NATO. Chtěl rovněž, aby se řecká část ostrova Kypr, uměle rozděleného při ukončení jeho okupace Británií, stala součástí Řecka. To se samozřejmě nelíbilo ani Británii, ani (a to především) USA. Bylo nutno přistoupit k "pacifikaci" a „normalizaci“ neposlušné země. K „srpnu 68“ na druhé straně železné opony.

Proto zahájila CIA koncem roku 1965 operaci (dnes bychom řekli „hybridní“) s cílem svrhnout Papandreovu demokraticky zvolenou vládu. Američané měli oporu jak v osobě otevřeně proamerického krále Konstantina II, tak ve velení řecké armády a v opozici, která byla sice ve výrazné menšině, ale byla dobře situovaná a ovládala značnou část médií. Součástí operace byly akce k diskreditaci Papandrea a členů jeho vlády, finanční a mediální podpora konzervativní opozice a organizování veřejných protestů mládeže, zejména studentů.

Operace skončila právě 21. dubna již zmíněným vojenským pučem (dnes bychom řekli „proxi válečnou operací NATO bez použití vnějších vojenských sil“). K provedení puče byl vytvořen operační vojenský plán Prometheus, připravený v součinnosti s orgány NATO údajně pro případ komunistického převratu. Junta, známá jako Černí plukovníci (Black colonels – J. Papadopulos, S. Pattakos a N. Makarezos) od počátku jasně ukázala, že myslí změnu poměrů vážně a na žádnou demokracii si nehodlá hrát ani náhodou

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Na kolik je pro vás téma bezpečnosti prioritou?

Jak byste k zajištění naší obrany a bezpečnosti přistupovali vy? Chápu dobře, že nejste pro navyšování výdajů na naši obranu? A jak se stavíte k pomoci Ukrajině a díváte se na to, kolik Ukrajinců tu je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Proč mladí nekriticky inklinují k současné vládnoucí garnituře?

14:30 Alena Maršálková: Proč mladí nekriticky inklinují k současné vládnoucí garnituře?

Protože sytý hladovému nevěří! A polistopadová generace nikdy nebyla hladová! Bohužel…