Jefim Fištejn: Ostrá kritika Obamy od bývalé ministryně zahraniční Hillary Clintonové

22.08.2014 17:45 | Zprávy

Událostí týdne se stal nedělní rozhovor, který časopisu Atlantic poskytla bývalá ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová. Komentátory překvapil ostrý tón, jímž se zkušená politička pustila do stávajícího prezidenta Baracka Obamy.

Jefim Fištejn: Ostrá kritika Obamy od bývalé ministryně zahraniční Hillary Clintonové
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Nesouhlasí s většinou klíčových zahraničněpolitických rozhodnutí současné vlády, ba dokonce tvrdí, že prezident Obama v zásadě nemá žádnou funkční koncepci zahraniční politiky. Podle Clintonové jediným postulátem, na němž se zakládá politika Bílého domu, je zásada dělat co nejméně chyb, jenže tento princip nedává smysluplnou odpověď na četné výzvy současnosti. 

Rok a půl po svém odchodu z čela americké diplomacie označuje Clintonová americkou strategii v Sýrii za debakl a tvrdí, že od začátku prosazovala rozhodnou podporu umírněné syrské opozice. Právě proto, že Obama se jejími radami neřídil, vakuum v Sýrii bylo zaplněno radikálními islamisty. 

Bývalá ministryně kritizuje rovněž váhavý postup Bílého domu vůči Íránu, zejména uznání práva Teheránu na obohacování uranu. Letmo se obouvá také do neslané nemastné pozice Washingtonu v rusko-ukrajinském konfliktu a vyslovuje silný závěr, že svět potřebuje silné americké vedení schopné prosazovat americké hodnoty. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rozhlas.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Slibujete konsolidaci veřejných financí

Mě zajímá jedno, jak se to dotkne nás občanů? Kde a na čem chcete šetřit? Budete zvyšovat nějaké daně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kdo se ujme Ministerstva spravedlnosti?

12:26 Zdeněk Jemelík: Kdo se ujme Ministerstva spravedlnosti?

Marně hledám jednoslovný překlad a výklad španělského pojmu „machismo“, odvozeného od „macho“= samec…