Jiří Berounský: Sestavování vlády

24.12.2013 12:12

Je to něco jako vánoční dárek. To se ostatně k lidovcům hodí. Konečně totiž souhlasili s počtem i hodnotou ministerstev. Bylo to od nich skutečné ultimátum – onen požadavek na ministerstvo zemědělství - jenomže Bohuslav Sobotka neměl jinou volbu, než vládu sestavit, i když představitelé hnutí ANO dávali najevo své mírné znechucení. Poslední jednání s lidovci totiž považovali za jejich vítězství, ale situaci respektovali, i když původně lidovce v čele rezortu zemědělství – alespoň dle Lidových novin - odmítali.

Jiří Berounský: Sestavování vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupci hnutí ANO a strany ČSSD na společné tiskové konferenci v Lidovém domě

A proč neměl Sobotka jinou volbu? Protože nesestavit vládu by znamenalo jeho konec v čele sociální demokracie a v čele vlády. Jenže nesměl zase příliš ustupovat, protože tato varianta by nakonec znamenala totéž. Proto řekl, že ona tři ministerstva vnímá jako finální nabídku, aby už nezkoušel trpělivost občanů. Kdežto lidovci mohli s klidem odejít do opozice. Je ostatně notoricky známo, že ten nejmenší v koalici většinou vydírá. Tuto roli na sebe tentokrát, asi zcela bezděky, ale asi ne neochotně, vzal militantní předseda lidovců, který nebyl nakonec spokojen ani s tím ministerstvem zemědělství, ultimativně požadovaným a chtěl ještě víc. Chtěl stejné zacházení jako hnutí ANO a o poslední Sobotkově nabídce se vyjádřil, cituji, pokud už je opravdu neměnná, vidím stále možnost, že ve vládě nebudeme, konec citátu. Ještě že v kolektivním orgánu lidovců zvítězil nakonec zdravý rozum a ti už souhlasili s tím, že ve vládě, budou. Budou mít ministerstvo zemědělství, kultury a ministra bez portfeje.  

Onomu zdravému rozumu totiž musel předcházet velmi zdravý kalkul. Počítejte se mnou. Sociální demokraté získali ve volbách padesát mandátů, lidovci čtrnáct. Čtrnáct z padesáti je procent dvacet osm. Při osmi sociálních demokratech a třech lidovcích, získávají však lidovci sedmatřicet a půl procent ministrů vzhledem k počtu ministrů nejsilnější strany. Takže zdravý rozum byl opravdu na místě, na rozdíl od Bělobrádkovy militantnosti, i když hodnota ministerstev je různá, což dříve zmíněný počet nezohledňuje.  

Jenže, bohužel, to ještě není konec. Strany se dohodly, ale je tady ještě prezident. Ten se nechal slyšet, že mu vypracoval právní analýzu ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd a ta je pro něho příznivá. Prezident prý nemusí jmenovat toho, koho nechce. Takže při vánočním stromečku si ještě nebudeme moci říct, že máme konečně vládu.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

15:52 Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

Končící Evropská komise zkouší ještě udat strategii pro příští volební období, s nejasnými návrhy, n…