Jiří Leschtina: Cesta pražské koalice po napjatém laně

06.11.2014 19:25

Rýsující se pražská koalice úspěšně zvládla krizový okamžik svého vzniku – tedy rozdělení radních pozic. Neméně zajímavé než kdo v radě usedne, ale je tentokrát i to, kdo v ní není.

Jiří Leschtina: Cesta pražské koalice po napjatém laně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu

Chybí hned dva volební lídři. Sociální demokrat Miloslav Ludvík, který dal přednost řízení motolské nemocnice. A také vůdce Trojkoalice Petr Štěpánek, jenž míří do čela radnice Prahy 4. I tím dali hned dva klíčoví protagonisté pražských voleb najevo, jak křehká je jejich víra v pevnost a přežití nové koalice v politické džungli hlavního města.

Pustit se v Praze do vládnutí s převahou jednoho hlasu, tak trochu připomíná scénu z Menzelova filmu Rozmarné léto: Potulný kouzelník Arnoštek balancuje na napjatém laně, jehož podpěrou třese bodrý strýc a ustaraně volá: Proboha, vždyť spadnete!

Udržení nejtěsnější většiny bude vyžadovat i ne zrovna vábné metody. K nim například patří uplácení zastupitelů místy v dozorčích radách, jež přinášejí moc i finanční sílu. I proto bude dobré hned od počátku sledovat, jak hnutí ANO přistoupí ke slibu, že do orgánů městských společností prostě dosadí odborníky.

Samotná trojkoalice je v podstatě pětikoalicí širokého politického i osobnostního rozptylu. Najdeme zde úspěšné komunální aktivisty Jana Čižinského, Ondřeje Mirovského nebo Matěje Stropnického. Ale také jednu z temných postav Bémovy éry Karla Březinu. Ten se kvůli odsouzení za podvod musel vzdát místa v radě. Ale zůstává šéfem zastupitelského klubu sociálních demokratů a jeho vliv na politiku magistrátu bude zásadní.

Tón dění na magistrátu nesporně touží udávat i šéfka pražské organizace ANO Radmila Kleslová, která je jakýmsi výsadkem sociálních demokratů v ANO. V minulém období byla místostarostkou za ČSSD na radnici v Praze 10, kde dlouho působí i Karel Březina. Ačkoliv nekandidovala do magistrátu, může mít ambici vytvořit právě s Březinou tandem, k němuž by se sbíhaly pražské mocenské a podnikatelské nitky.

Koalice přitom nastupuje v době, kdy magistrát čeká několik hubených let. Předražené stavby jako tunel Blanka, prodloužení metra do Motola a další menší investice spolykaly až sedmdesát miliónů korun. A jak řekl týdeníku Respekt končící primátor Tomáš Hudeček: „To nemá Praha šanci utáhnout bez zásadních ekonomických komplikací.“

I proto bude chtít do ekonomiky města i politiky koalice mluvit Andrej Babiš. Ministr financí ucítil po výbuchu v TOP 09 šanci vybudovat si v Praze silnou mocenskou základnu. A jeho pražskou spojkou je právě Radmila Kleslová, s níž se přátelí již od dob jejich působení v socialistických podnicích zahraničního obchodu.

Někomu z posluchačů se ale právě teď může zdát, že jsem úplně zapomněl na budoucí primátorku Adrianu Krnáčovou. Není to tak úplně pravda. Jen jsem jí v úvodu tohoto svého příspěvku přejmenoval na kouzelníka Arnoštka. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…