Jiří Leschtina: Smrt vojáků a naše alianční pouto

09.07.2014 21:20 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Zprávy o smrti našich vojáků v dalekých misích vždy vyvolávají kromě vlny spontánní účasti s padlými bojovníky a jejich rodinami palčivou otázku: jaký to mělo smysl?

Jiří Leschtina: Smrt vojáků a naše alianční pouto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci se vrátili z mise

Ale úterní tragédie nedaleko Kábulu vpadla do situace, kdy víc než kdy jindy už jsou v plném proudu debaty o plnění našich aliančních závazků, ale i poslání české armády. 

Je nadějné, že premiér i ministr obrany ve svých prohlášeních nejen vyzvedli hrdinství našich vojáků, kteří zahynuli při sebevražedném útoku teroristy. Ale že zároveň jasně řekli, že česká vojenská přítomnost v Afghánistánu nekončí.

Při tak neochvějném ujištění o naší alianční sounáležitosti si ale nejde nevzpomenout na Sobotkovo a Stropnického odmítnutí možného pobytu vojsk NATO na našem území. 

Určitě je správné, že považujeme za hrdiny české vojáky, kteří daleko od nás zaplatili nejvyšší možnou cenu při plnění závazků v rámci spojenectví, zaručujícího naši bezpečnost. Pak bychom ale také měli přemýšlet o tom, že není možné kličkovat před týmiž závazky, pokud by se to mělo týkat našeho území. A vymlouvat se například na naše frustrující vzpomínky na sovětskou okupaci. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…