Jiří Paroubek: Babišova manažerská chyba?

22.01.2020 12:21

Andrej Babiš není zatížen nějakými ohledy na vnitrostranické počty, koalice krajů či funkcionářů ve vlastní politické straně. Nominace ministrů za jeho vlastní stranu jsou tedy vždy jeho a jen jeho záležitostí. Dělal to tak téměř tři desítky let ve svém impériu Agrofert a dělá to tak i nyní. Většinou se to povede, myslím personálně, jindy je to horší.

Jiří Paroubek: Babišova manažerská chyba?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Pokud premiér Babiš nyní propouští ze svých služeb ministra dopravy Kremlíka, který byl ministrem poměrně krátkou dobu kvůli jedné chybě, která možná ani takovou chybou není, zdá se to unáhlené. Už také vzhledem k tomu, že vůči jeho předchůdci v ministerstvu dopravy, který zrovna nebyl příkladem vynikající profesionality, měl nekonečnou trpělivost po dlouhých pět let. Pokud například zakázka na elektronické dálniční známky v Rakousku měla stát zhruba stejnou částku, jakou by zaplatili čeští daňoví poplatníci, nezdá se to přehnané.

Mnohem vážnější ovšem vidím to, že dosavadní ministr průmyslu Karel Havlíček byl pověřen tím, aby řídil dvě ministerstva, tedy kromě ministerstva průmyslu a obchodu s jeho rozsáhlými agendami, ještě nádavkem také ministerstvo dopravy s jeho velmi rozsáhlými pracovními agendami. Argumenty o tom, že se takto vytvoří neformálně jakési superministerstvo hospodářství, jsou poněkud liché. Struktura obou ministerstev na to není vůbec připravena a obě dvě ministerstva mají nelehké agendy, které si vyžadují ministra na plný úvazek.

Statečné řeči ministra Havlíčka o tom, že už si to zorganizoval na ministerstvu průmyslu a vybavil skvělými lidmi, že se teď může věnovat ministerstvu dopravy také naplno a provést tam tentýž krátký proces, zavánějí diletantstvím.

Ze zkušenosti někdejšího šéfa vlády, a to v situaci kdy ministerstvo dopravy a ŘSD byly mnohem stabilizovanější a také fond dopravní struktury velice dobře fungoval, by mě nenapadlo takovéto revoluční řešení. V tomto případě nemám vůbec na mysli ohledy na koaličního partnera, který na toto ministerstvo nominoval svého exponenta. Je sice dobré, aby pod dozorem jednoho ministra bylo celé české stavebnictví, ale uvidíme, až se rok s rokem sejde, jaké výsledky to v oblasti stavebnictví reálně přinese. Prostě, z mého hlediska a na základě mých zkušeností, považuji rozhodnutí premiéra za chybu, která se mu může vymstít a může zhoršit jinak dobré fungování současné vlády.

Přetěžovat schopného ministra, kterým ministr Havlíček nesporně je, znamená zavést ho do slepé uličky a dát úplně zbytečnou argumentaci do rukou parlamentní opozice, která dostala z ničeho nic politický dárek. Pokud česká pravice, tedy jmenovitě ODS, TOP 09 a STAN, vedla vládu, byl to přehled smutných představení a neschopnosti, je škoda je polévat živou vodou.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Chrastina: Podobnost čistě náhodná

2:47 Pavel Chrastina: Podobnost čistě náhodná

Nedávno jsem obdržel video s podstatnými částmi projevů, které zazněly na posledním Světovém ekonomi…