Jiří Paroubek: Často se nemohu ubránit dojmu, že jsme se nějak vrátili v čase

29.10.2022 14:57

Jiří Paroubek vystoupil na protivládní demonstraci na Václavském náměstí

Jiří Paroubek: Často se nemohu ubránit dojmu, že jsme se nějak vrátili v čase
Foto: Screen: Ceskenoviny.cz
Popisek: Jiří Paroubek na protivládní demonstraci.

Na Václavském náměstí se včera opět sešlo několik desítek tisíc lidí, protestujících proti současné vládě Petra Fialy a požadujících její demisi. Ačkoli mainstreamové sdělovací prostředky psaly s odvoláním na policejní odhady, že se akce účastní nižší desítky tisíc lidí, podle odhadů organizátorů a účastníků šlo o sedmdesát až osmdesát tisíc protestujících. Jako jeden z prvních vystoupil se shrnujícím politickým projevem bývalý premiér za sociální demokracii Jiří Paroubek. Přinášíme teze jeho vystoupení, které bylo několikrát účastníky přerušeno vyjadřováním souhlasu s Paroubkem vysloveným hodnocením.

---

Václavským náměstím prošly v posledních více než sto letech všechny významné historické události.

Máme jistě každý v paměti snímky z dokumentárních filmů z 28. října 1918, kdy Češi, a na Václavském náměstí se jich sešly desítky tisíc, rozbíjeli symboly bývalé monarchie a oslavovali vznik Československé republiky.

Její vznik před 104 lety si dnes připomínáme.

Anketa

Chcete, aby Andrej Babiš osobně kandidoval na prezidenta republiky?

75%
19%
hlasovalo: 18617 lidí

Jsem rád, že mě organizátoři této demonstrace pozvali, a jsem rád, že jsem, podle slov Petra Fialy, Pekarové, Rakušana a dalších výtečníků, našel na hlavním pražském náměstí hlouček zaprodanců, ztroskotanců a ruských trollů, jak se roztomile tito představitelé vládní moci o vás, o nás vyjadřují.

Jsem dnes ale raději ztroskotancem spolu s vámi, než abych byl v jednom houfu s touto zpupnou a arogantní vládou, která pije víno a lidem ordinuje redukční dietu.

Jedna výtečnice, předsedkyně koaliční pidistrany, nám radí, že si máme vzít doma v zimě dva svetry, jiní zase radí, že máme méně jíst, nejlépe pak sedět doma při svíčkách a jiné nehoráznosti.

Na druhé straně si premiér, ministři, poslanci, senátoři a další představitelé státní moci od nového roku přidávají desítky tisíc měsíčně. Přitom výplaty a úspory lidí u nás likviduje pádící inflace. Naše vrchnost, naše vysokoblahorodí, si ji ale královsky na svých platech dorovnají. A u nás ostatních počítají, že si všichni utáhneme opasky.

Byl jsem jeden z vás, kdo tady na Václavském náměstí před 33 lety stál a zvonil klíči. Věřil jsem ve změnu. Že budeme žít svobodně, v prosperující a nezávislé zemi.

Dnes se ale často nemohu ubránit dojmu, že jsme se nějak vrátili v čase. Česká televize už zase lže. Lidé se bojí svobodně říkat své názory, které jsou v rozporu s oficiálními představami současné vlády.

Díky pádící inflaci se naše životní úroveň propadá a stát chudne. Obávám se ale, že jsme teprve na počátku velké krize. Můžeme se všichni oprávněně strachovat, že nebude plyn. Obávám se, že díky hazardérské energetické politice Fialovy vlády a Bruselu tak zkrachují stovky českých firem. A na dlažbě se rázem ocitnou statisíce lidí.

Před rokem byla inflace touto dobou někde mezi 4 až 6 procenty. Nebylo to málo, ale podle činitelů dnešní vlády to byla Babišova drahota. Ale jak hodnotit dnešní inflaci, která je násobně vyšší? Oficiálně 18 procent. Ale u těch opravdu podstatných položek potravin, energií, pohonných hmot, nájemného to je střízlivě někde mezi 20 až 25 procenty. Téměř dvě pětiny domácností vyžijí se svými příjmy z měsíce na měsíc bez jakýchkoliv úspor.

A vláda nedělá nic. Naopak. Ministryně obrany jede s velkou pompou do Washingtonu, aby objednala za desítky miliard (mluví se až o 80 miliardách) 24 amerických stíhaček F-35. Přitom těch dosavadních 14 švédských Grippenů hladce postačí, aby přelétly za 6 minut území celé naší republiky, a ještě byly schopny hlídat Slovensko a Pobaltí. A nejde jen o americké stihačky. Vláda chce koupit také zhruba za 20 miliard německé tanky Leopard. Sní o téměř dvou stech obrněných transportérech. Ještě ve vládním výčtu nákupů chybí ponorky do Vltavy.

A samozřejmě, pokud budeme vydávat stále vyšší náklady rozpočtu na nákup drahých zbraní, nebude dost peněz na zdravotnictví, školství, výzkum, sport, nové silnice a dálnice a jejich opravy ad. Prostě musíme si vybrat.

Klíčem k odstranění drahoty je ukončení války na Ukrajině. Vláda v tom nic nedělá, a jsme přitom předsednickou zemí evropské unie, vůbec nic, ještě přilévá olej do ohně. Nehájí národní zájem. Hájí zájmy některých našich zahraničních přátel, které ovšem nejsou vždy totožné s našimi zájmy. A proto musíme této protinárodní, protilidové, zpupné, arogantní vládě vzkázat: My si to líbit nenecháme! Nejsme ovce. Jděte pryč.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Kyberbezpečnost

Dobrý den, vychvalujete naši armádu, máme ale i dostatek expertů na kyberbezpečnost? Kdo ji má na starost, kdo za ni zodpovídá a jak na tom jsme? Pořád slyšíme o nějakých kyberútocích, takže soudím, že tu zajištětnou nemáme nebo tristně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Macinka: Prezidentské povolební (ne)telefonování

19:31 Petr Macinka: Prezidentské povolební (ne)telefonování

Bezprostředně po zvolení nového prezidenta se v souvislosti s jeho prvními činy a kroky rozhořelo v …