Jiří Paroubek: Často se nemohu ubránit dojmu, že jsme se nějak vrátili v čase

29.10.2022 14:57

Jiří Paroubek vystoupil na protivládní demonstraci na Václavském náměstí

Jiří Paroubek: Často se nemohu ubránit dojmu, že jsme se nějak vrátili v čase
Foto: Screen: Ceskenoviny.cz
Popisek: Jiří Paroubek na protivládní demonstraci.

Na Václavském náměstí se včera opět sešlo několik desítek tisíc lidí, protestujících proti současné vládě Petra Fialy a požadujících její demisi. Ačkoli mainstreamové sdělovací prostředky psaly s odvoláním na policejní odhady, že se akce účastní nižší desítky tisíc lidí, podle odhadů organizátorů a účastníků šlo o sedmdesát až osmdesát tisíc protestujících. Jako jeden z prvních vystoupil se shrnujícím politickým projevem bývalý premiér za sociální demokracii Jiří Paroubek. Přinášíme teze jeho vystoupení, které bylo několikrát účastníky přerušeno vyjadřováním souhlasu s Paroubkem vysloveným hodnocením.

---

Václavským náměstím prošly v posledních více než sto letech všechny významné historické události.

Máme jistě každý v paměti snímky z dokumentárních filmů z 28. října 1918, kdy Češi, a na Václavském náměstí se jich sešly desítky tisíc, rozbíjeli symboly bývalé monarchie a oslavovali vznik Československé republiky.

Její vznik před 104 lety si dnes připomínáme.

Anketa

Chcete, aby Andrej Babiš osobně kandidoval na prezidenta republiky?

75%
19%
hlasovalo: 18615 lidí

Jsem rád, že mě organizátoři této demonstrace pozvali, a jsem rád, že jsem, podle slov Petra Fialy, Pekarové, Rakušana a dalších výtečníků, našel na hlavním pražském náměstí hlouček zaprodanců, ztroskotanců a ruských trollů, jak se roztomile tito představitelé vládní moci o vás, o nás vyjadřují.

Jsem dnes ale raději ztroskotancem spolu s vámi, než abych byl v jednom houfu s touto zpupnou a arogantní vládou, která pije víno a lidem ordinuje redukční dietu.

Jedna výtečnice, předsedkyně koaliční pidistrany, nám radí, že si máme vzít doma v zimě dva svetry, jiní zase radí, že máme méně jíst, nejlépe pak sedět doma při svíčkách a jiné nehoráznosti.

Na druhé straně si premiér, ministři, poslanci, senátoři a další představitelé státní moci od nového roku přidávají desítky tisíc měsíčně. Přitom výplaty a úspory lidí u nás likviduje pádící inflace. Naše vrchnost, naše vysokoblahorodí, si ji ale královsky na svých platech dorovnají. A u nás ostatních počítají, že si všichni utáhneme opasky.

Byl jsem jeden z vás, kdo tady na Václavském náměstí před 33 lety stál a zvonil klíči. Věřil jsem ve změnu. Že budeme žít svobodně, v prosperující a nezávislé zemi.

Dnes se ale často nemohu ubránit dojmu, že jsme se nějak vrátili v čase. Česká televize už zase lže. Lidé se bojí svobodně říkat své názory, které jsou v rozporu s oficiálními představami současné vlády.

Díky pádící inflaci se naše životní úroveň propadá a stát chudne. Obávám se ale, že jsme teprve na počátku velké krize. Můžeme se všichni oprávněně strachovat, že nebude plyn. Obávám se, že díky hazardérské energetické politice Fialovy vlády a Bruselu tak zkrachují stovky českých firem. A na dlažbě se rázem ocitnou statisíce lidí.

Před rokem byla inflace touto dobou někde mezi 4 až 6 procenty. Nebylo to málo, ale podle činitelů dnešní vlády to byla Babišova drahota. Ale jak hodnotit dnešní inflaci, která je násobně vyšší? Oficiálně 18 procent. Ale u těch opravdu podstatných položek potravin, energií, pohonných hmot, nájemného to je střízlivě někde mezi 20 až 25 procenty. Téměř dvě pětiny domácností vyžijí se svými příjmy z měsíce na měsíc bez jakýchkoliv úspor.

A vláda nedělá nic. Naopak. Ministryně obrany jede s velkou pompou do Washingtonu, aby objednala za desítky miliard (mluví se až o 80 miliardách) 24 amerických stíhaček F-35. Přitom těch dosavadních 14 švédských Grippenů hladce postačí, aby přelétly za 6 minut území celé naší republiky, a ještě byly schopny hlídat Slovensko a Pobaltí. A nejde jen o americké stihačky. Vláda chce koupit také zhruba za 20 miliard německé tanky Leopard. Sní o téměř dvou stech obrněných transportérech. Ještě ve vládním výčtu nákupů chybí ponorky do Vltavy.

A samozřejmě, pokud budeme vydávat stále vyšší náklady rozpočtu na nákup drahých zbraní, nebude dost peněz na zdravotnictví, školství, výzkum, sport, nové silnice a dálnice a jejich opravy ad. Prostě musíme si vybrat.

Klíčem k odstranění drahoty je ukončení války na Ukrajině. Vláda v tom nic nedělá, a jsme přitom předsednickou zemí evropské unie, vůbec nic, ještě přilévá olej do ohně. Nehájí národní zájem. Hájí zájmy některých našich zahraničních přátel, které ovšem nejsou vždy totožné s našimi zájmy. A proto musíme této protinárodní, protilidové, zpupné, arogantní vládě vzkázat: My si to líbit nenecháme! Nejsme ovce. Jděte pryč.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohumír Dufek: O českém zemědělství a jeho problémech pan Pavel neví skoro nic

10:02 Bohumír Dufek: O českém zemědělství a jeho problémech pan Pavel neví skoro nic

Vyjádření předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka k cenám potravin