Jiří Paroubek: Církev bojující a vítězná aneb máme posvěcený Mariánský sloup

18.08.2020 20:31 | Zprávy

Čím rychleji klesá počet aktivních věřících katolické církve, tím troufalejší je tato církev ve svých požadavcích. Sekulární český stát jen přihlíží anebo dokonce ještě aktivně církvi pomáhá.

Jiří Paroubek: Církev bojující a vítězná aneb máme posvěcený Mariánský sloup
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Pondělní zpravodajství ČT24 přineslo informaci zcela nepodstatnou pro naprostou většinu těch, kdo platí koncesionářskými poplatky Českou televizi, a sice, že katolickou církví před lety svatořečený poslední rakousko-uherský císař Karel Habsburský byl připomenut tím, že v českobudějovické katedrále došlo k uložení jeho relikviáře. Svatořečeným se císař Karel stal za své údajné a hlavně neúspěšné mírotvorné úsilí v závěrečné fázi I. světové války. Toto jeho úsilí, údajně mírotvorné, byla spíše jen intrika s využitím služeb příbuzného Sixta Bourbonského, když nabídl Dohodovým mocnostem, prostřednictvím člena svržené francouzské královské rodiny, separátní mír s jeho říší. Toto jeho nepříliš obratné vyjednávání vyšlo najevo, a protože do něj nebyl zasvěcen ani nikdo z členů jeho vlastní vlády, došlo k trapnému desavuování rakouského ministra zahraničí, který následně odstoupil (žádná škoda ho nebyla). Rakousko-Uhersko se po tomto incidentu a amatérském pokusu svého císaře o intriku prostřednictvím francouzského příbuzného, stalo už jen trapným přívěskem svého německého spojence ve válce, který byl dovlečen až do trpkého konce války a do svého úplného rozpadu.

Historik, který byl ČT24 najat, aby podal „zasvěcený“ výklad k osobě Karla I., zapomněl říct jednu podstatnou věc. Karel I. byl jistě císařem, ale byl a nebyl zároveň také českým králem. Proč nebyl? Protože se nenechal korunovat, také proto, aby neposílil národní cítění Čechů.

Před sto dvěma lety padl v Praze Mariánský sloup. Bylo to krátce po obnovení české státností, respektive po vzniku samostatné Československé republiky. Lidé se vraceli ze shromáždění na Bílé hoře, kde si připomenuli třísté výročí bitvy, která znamenala pro český národ ztrátu národní suverenity, násilnou rekatolizaci země, zničení celé řady starobylých rodů české šlechty a zabavení jejich obrovských majetků. Namísto české šlechty vznikla v Čechách kosmopolitní vrstva habsburskému panovníkovi zcela oddaných, většinou cizích šlechtických rodin. Ty odměňoval habsburský císař povětšinou za jejich pomoc ve válce proti protestantským mocnostem z českého národního majetku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

13:57 Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

Američané jsou zděšeni nahrávkami z vyšetření mentálního stavu prezidenta Joe Bidena roku 2023, kter…