Jiří Paroubek: Kolik bude hospodářské oživení stát?

24.03.2020 19:35

Poslanecká sněmovna dnes projednává první ze záchranných balíčků, kterým se vláda snaží ochránit ekonomiku před hlubokým propadem. A také zajistit únosnou sociální situaci širokých vrstev obyvatelstva zasažených omezeními v důsledku pandemie koronaviru. Vláda jde v zásadě správným směrem.

Jiří Paroubek: Kolik bude hospodářské oživení stát?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Ve druhém kroku by ovšem vláda měla přikročit při další rozpočtové úpravě k seškrtání některých zbytných výdajů státního rozpočtu na tento rok. Mezi tyto zbytné výdaje patří především výdaje na nákup nových zbraní a zbraňových systémů. Jestli to mají být právě americké helikoptéry za 14 mld.Kč anebo něco jiného, v zásadě není podstatné. Záleží na tom, kam až se dostali vyjednavači ministerstva obrany s americkou stranou při uzavírání smlouvy o koupi helikoptér. Prostě státní rozpočet potřebuje jistou revizi a můžeme říci, že i ozdravení. Představa, že i nyní všechno půjde ve starých kolejích a „jen“ nebudou nabíhat příjmy státního rozpočtu a všichni budeme "happy", je zcela zcestná. Stát musí obecně zeštíhlit veřejné rozpočty, ale do jisté míry musíme počítat i my všichni s tím, že si trochu utáhneme řemen. Jde však o to, aby dopad pandemie neznamenal další prohloubení nerovností v české společnosti.

Víme, že miliony lidí u nás žijí od jedné výplaty ke druhé. Zejména matky samoživitelky, důchodci, osoby se zdravotním postižením ad.. To jsou ty nejrizikovější skupiny. Ale samozřejmě k velmi sociálně rizikovým skupinám patří také lidé s nižší kvalifikací, kteří, pokud se stanou nezaměstnanými, budou jen těžko hledat na trhu práce rychle uplatnění.

Česká republika je ovšem značně ekonomicky závislá, jak na tom bude světové hospodářství. Zejména pochopitelně státy Evropské unie, s nimiž je republika spojena nekonečným předivem ekonomických vztahů. A můžeme říci, že téměř 90% našeho zahraničního obchodu, na němž jsme existenčně závislí, probíhá právě se státy Evropské unie. A třetina z celkového objemu zahraničního obchodu státu je s Německem. Musí nás proto zajímat v první řadě případné turbulence německé, ale také evropské ekonomiky. Německo předpokládá, že v tomto roce zaznamená nejen velký pokles hospodářství, ale také po mnoha letech vysoký schodek státního rozpočtu. Německá vláda už rozhodla o uvolnění částky přes 150 mld. eur především na pomoc německé ekonomice a na kompenzaci dopadů pandemie v německém hospodářství. Institut Ifo, který se zabývá mj. hospodářskými predikcemi v Německu, předpokládá v ekonomice ztráty plynoucí z pandemie v rozsahu až třičtvrtě bilionu eur. Nechci však jednostranně zdůrazňovat toto číslo.

Upozorňuji na to, že institut Ifo píše až. Míra neurčitosti při stanovení jakékoliv ekonomické projekce, je totiž velmi vysoká. Velmi bychom si všichni přáli, aby jakmile v příštím týdnu přijdou hezké jarní dny, pandemie koronaviru skončila stejně jako každý rok končí epidemie chřipky. I to je možné řešení celé situace. Zdůrazňuji možné, ale ne jisté. Takže Němci vidí velké problémy ve své ekonomice, které velmi pravděpodobně nastanou ve druhém čtvrtletí t.r.. A i když pandemie skončí v průběhu druhého kvartálu, ve třetím a čtvrtém čtvrtletí se už nepodaří vyrovnat výpadky ze čtvrtletí druhého. Hauzírovat čísly poklesu, který lze předpokládat v německé čí jiné ekonomice je podle mě v tuto chvíli neseriózní.

Čínská ekonomika naopak po dvou měsících útlumu, a zdá se že i překonání pandemie, velmi pravděpodobně obnoví svou dynamiku. Jen v minulém roce jsem uskutečnil šestkrát cestu do Číny a mnohé jsem pochopil. Jedna z věcí je nesmírná houževnatost a cílevědomost Číňanů a jejich vlády a schopnost koncentrovat prostředky, aby byly v ekonomice co nejlépe a co nejefektivněji vynaloženy. Pokud se podaří obnovit dynamiku růstu čínské ekonomiky, a já se domnívám, že to nastane v průběhu druhého čtvrtletí prakticky v plném rozsahu, bude to mít pozitivní vliv také na evropské hospodářství. V první řadě na německou ekonomiku, ale i francouzskou, italskou a britskou. Všechny tyto státy potřebují prodávat produkty svého průmyslu a nacházely velký odbyt právě na čínském trhu. Pokud Čína začne žít „normálně“, obnoví se rychle poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby i po tzv. luxusním zboží z Evropy. To pomůže roztočit i kola evropské ekonomiky. Propad prodeje automobilů na čínském trhu v únoru byl meziročně kolem 80%. Poptávka by se měla během několika měsíců flexibilně vracet na původní úroveň.

Jiným problémem jsou Spojené státy. Prezident Trump působí při svých veřejných vystoupeních, alespoň na mě, jako někdo, kdo je hluboce zasažen nastalou situací. Vždyť ještě před měsícem šlo všechno tak dobře… Akciové trhy v Americe se dostaly do výšin jako nikdy předtím, americká ekonomika rostla a nezaměstnanost byla na historických minimech. To všechno odvála epidemie koronaviru, která je ve Spojených státech teprve na začátku. Protože Spojené státy nedisponují evropským systémem sociálního a zdravotního zabezpečení, tedy systémem sociálního státu, ale nejsou schopny využít ani modelu čínského, budou mít značné problémy se zvládnutím pandemie koronaviru. Desítky milionů Američanů jsou totiž bez zdravotního pojištění nebo jen s minimálním pojištěním. Jejich přístup do nemocnic, tedy k tomu, aby získali zdravotní péči srovnatelnou se zbytkem společnosti, je prostě velmi složitý. Americká vláda musí rozvinout rychle takové programy, které umožní také těmto lidem získat slušnou zdravotní péči. Na druhé straně americká vláda přišla do Kongresu s balíčkem protikrizových opatření v objemu dvou bilionů amerických dolarů, což představuje zhruba 18% HDP. Buďme otevření. Američané mají výhodu, díky svému jedinečnému postavení v měnovém systému světa a pozici jejich dolaru v něm, že si v zásadě zajistí financování svých výdajů na tato fiskální opatření z balíčku roztočením rotaček, které natisknou potřebná množství dolarů.

Je ale otázka, jak a kdy se Spojeným státům podaří pandemii zvládnout. V současné době je v karanténě zhruba jedna třetina amerického obyvatelstva a to v podobném režimu, jako to známe u nás. To znamená, že lidé vycházejí jen do práce a na nejnutnější nákupy především potravin a nejpotřebnějšího průmyslového zboží.

Předpokládám, že fiskální balíček bude dnes amerických Senátem schválen. Americké akciové trhy, které zaznamenaly v posledních týdnech obrovské propady již signalizují dnešního dne jisté oživení. Uvidíme v 15 hodin, po otevření americké burzy. Dlužno říci, že pozitivní opatření, přijatá americkým Fedem v pondělí americké finanční trhy vlastně přehlédly a včerejšího dne pokračoval pád amerických akciových indexů.

Česká vláda musí v krátké době přijít, i na základě rychlé a podrobné analýzy opatření přijatých v boji proti krizi v okolních zemích, s návrhy protikrizového řešení, které povedou k oživení národního hospodářství po skončení pandemie. K oživení národního hospodářství, ale také k jeho potřebné restrukturalizaci a modernizaci.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: „Přátelé lidu“ ze Senátu a z Chcíplého psa

20:37 Jiří Paroubek: „Přátelé lidu“ ze Senátu a z Chcíplého psa

Ministryně Maláčová z údajů, jež vyplývají z poznatků Inspektorátu práce, zjistila, že ve většině fi…