Jiří Paroubek: Největší stavitelé jaderných elektráren ve světě

02.09.2020 19:46 | Zprávy

Největší počet rozestavěných bloků jaderných elektráren na světě je v tuto chvíli v Číně. Jedná se o 12 bloků. Očekává se, že tyto bloky budou mít souhrnný výkon 12 244 MW. Druhá země v pořadí s rozsahem vyráběné energie 5600 MW je Jižní Korea, která má rozestavěny 4 bloky. Co je zajímavé, to je objem očekávaných výkonů 4 bloků jaderných elektráren ve Spojených arabských emirátech.

Jiří Paroubek: Největší stavitelé jaderných elektráren ve světě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Zde 4 bloky vyprodukují 5600 MW elektrické energie. Z toho jeden blok byl spuštěn již na konci července. SAE jsou státem s vynikajícími finančními možnostmi. Jejich finance pocházejí z příjmů z prodeje ropy a zemního plynu a strategická úvaha představitelů SAE je vedena záměrem snížit do budoucna závislost jejich ekonomiky na produkci ropy a zemního plynu. Také např. Saúdská Arábie hodlá rozvíjet jadernou energetiku a obě země, tedy SAE i Saúdská Arábie hodlají vedle toho rozvíjet výrobu elektrické energie ze solárních panelů. Již dnes přijde, s ohledem na trvalé snižování ceny solárních panelů, cena elektrické energie vyráběné v podmínkách arabského poloostrova solárními panely na zhruba jednu pětinu ceny, za kterou bude vyráběna elektrická energie v jaderných elektrárnách, které Saúdové a SAE chtějí stavět. Je přitom jedna jistota, že ceny solárů se budou dále snižovat a naopak, skutečné ceny prací, za které se mají postavit bloky jaderných elektráren, budou nepochybně mnohem vyšší než ty předpokládané.

Tabulka, kterou uvádíme, je převzata ze zdroje, kterým je Světová nukleární asociace. Ukazuje také, které země mají technologicky na to, aby byly schopny vystavět nové bloky jaderných elektráren. Je to zejména Čína, Jižní Korea, ale také Spojené státy a Rusko a možná i Francie.

Ještě se zastavím u SAE, které, jak se zdá, jsou schopny investovat vysoké, dalo by se říci jakkoliv vysoké částky k zajištění své energetické soběstačnosti a ke snížení své závislosti na prodeji zemního plynu a ropy. Konec konců SAE rozvíjejí i svůj vlastní kosmický program, což svědčí o značné vyspělosti jejich ekonomiky, která se opírá o skvělé vědce se zkušenostmi získanými na nejlepších pracovištích zemí Západu.

Z tohoto hlediska ani nepřekvapuje dohoda, kterou uzavřely SAE s Izraelem, otevirající dveře spolupráci oběma zemím právě v oblasti vědy a výzkumu. V tomto směru patří Izrael k nejprogresivnějším zemím světa, s vynikající základnou kreativních talentovaných vědců. Samozřejmě, nejde jen o vědu a výzkum. Jde také o vytvoření ovzduší vzájemné důvěry, které znemožní válečné konflikty mezi Araby a Izraelci. Ti, kdo spolu obchodují, nemají touhu spolu válčit. Na rozdíl od řady nekritických přátel Izraele se domnívám, že tato dohoda a perspektiva uzavření podobné dohody také mezi Saúdskou Arábií a Izraelem, vytvoří velmi dobré předpoklady také pro vznik životaschopného Palestinského státu. I to je myslím pozoruhodné. Už to, že se Izrael vzdal politiky anexe území, je pokrok, který může být příslibem do budoucna. Jak se ukazuje, politickým reprezentacím SAE, Ománu a Saúdské Arábie i Izraele dochází, že je lepší spolupráce nežli konfrontace. Samozřejmě, činí tak jmenované arabské státy i pod určitým mocenským tlakem, který přichází se strany Íránu a s ním do značné míry spřízněného šíitského Iráku.

Rozestavěné jaderné bloky (vybrané země)

Země

Celkový výkon

Počet bloků

Čína

12244 MW

12

J. Korea

5600 MW

4

SAE

5600 MW

4*

Indie

5300 MW

7

USA

5000 MW

4

Rusko

4903 MW

4

Británie

3440 MW

2

Japonsko

2756 MW

2

Turecko

2400 MW

2

Bělorusko

2388 MW

2

Francie

1750 MW

1

Finsko

1720 MW

1

Slovensko

942 MW

2

Stav koncem července

*Spojené arabské emiráty o víkendu spustily první blok, další tři se dokončují.

Zdroj: Světová nukleární asociace

Jiří Paroubek

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Pryč s přísedícími!

15:28 Zdeněk Jemelík: Pryč s přísedícími!

V rámci připravené novely trestního řádu zamýšlí ministerstvo spravedlnosti omezit v trestním řízení…