Jiří Paroubek: Neslýchané útoky na opozici na Slovensku

27.04.2022 17:58 | Komentář

Server Vaše věc byl první, kdo se vyjádřil velmi jasně na adresu slovenské prokuratury, policie i slovenské vlády, pokud jde o realizaci zatčení bývalého ministra vnitra a místopředsedy slovenské vlády a významného činitele strany Směr, Roberta Kaliňáka. A k záměru na zatčení bývalého několikanásobného slovenského premiéra a předsedy nejsilnější opoziční strany Směr, Roberta Fica.

Jiří Paroubek: Neslýchané útoky na opozici na Slovensku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Považuji od počátku tento útok na slovenskou opozici za vykonstruovaný, neslýchaný a neospravedlnitelný. Zapadá do současné intolerantní a hysterické atmosféry na Slovensku a v Čechách. R. Fico vystupuje proti dodávkám zbraní ze Slovenska na Ukrajinu a velmi ostře vystupoval proti uzavření obranné smlouvy mezi Slovenskem a USA. ...  A to neměl dělat.

Také v českých podmínkách to nemají lidé, kteří zdaleka nepřicházejí s tak vyostřenými názory do veřejného diskursu jako R. Fico na Slovensku, lehké. Ihned po zahájení vojenského útoku Ruska na Ukrajinu, byli v rozporu s Ústavou a zákony naší  republiky odpojeny některé nezávislé weby, jako údajně proruské. Předpokládám, že tím „proruským“ se myslel nikoliv jen jejich obsah, ale také to, že mohly být financovány z ruských peněz. Nevím, že by se vláda alespoň v jednom jediném případě snažila tuto věc prokázat.

Za rozumné názory, které projevuje ve vztahu k válečnému konfliktu na Ukrajině a k potřebě jeho mírového řešení, je neslýchaně nechutným způsobem napadán bývalý prezident Václav Klaus. Někteří publicisté (Honzejk v bakalonovinách) dokonce naznačují jeho údajně podezřelou závislost na Rusku s tím, že prostě takto vystupovat na údajnou podporu Ruska veřejně „musí“. Ale není konec konců sám. Kdokoliv vystoupí s názorem, který se míjí s názory propagandistů českého mediálního mainstreamu, bývá ocejchován jako „putinovec“.

Konec konců i mé osobě věnují některá média zvýšenou pozornost. Na nechutný útok serveru Forum 24 vůči mé osobě jsem reagoval vytýkacím dopisem šéfredaktorovi s tím, že celou věc v případě recidivy předám svému právnímu zástupci. V elektronickém vydání Blesku se o tomto víkendu  objevil článek opět věnovaný především mé osobě, jak se zločinně projíždím po Praze metrem, a to zdarma (je mi více než 65 let), když vlastním údajně přehnaně drahé auto, kabát Burberry údajně  za 50 tisíc Kč (není pravda), drahou kravatu Hermès a zřejmě také drahé ponožky.... Vlastně můžu poděkovat redaktůrkovi Blesku, za toto hezké připomenutí mé osoby. Jak jsem pak zjistil na sociálních sítích, lidé mu vesměs vyprášili ve svých komentářích kožich a tak už se tento skvělý příspěvek neobjevil v tištěné podobě Blesku. Lze očekávat, že tyto útoky s ohledem na můj kritický postoj vůči politice vlády ve vnitřní i v zahraniční politice, budou v různých mediích pokračovat.

To je ale jen malý burský oříšek proti tomu, co jsem se dočetl v dnešním Právu v rozsáhlém rozhovoru, který tento deník vedl s Róbertem Ficem. Samozřejmě jsem také vyslechl celou řadu komentářů tzv. slovenských analytiků a slovenských novinářských šmoků na téma Fico a údajné vytváření zločineckého spiknutí. Argumenty, se kterými přichází v rozhovoru R. Fico, jsou nesmírně závažné. A to na rozdíl od propagandistických keců, které jsem slyšel ve veřejných vystoupeních jeho politických oponentů z řad vlády, novinářů a tzv. analytiků.

Mám závažné pochybnosti o tom, že Slovensko je ještě právním státem. Zdá se, že současná slovenská vláda je prostoupena duchem pomsty vůči R. Ficovi a R. Kaliňákovi a ve zničení jejich osob vidí cestu k likvidaci hlavní opoziční síly, strany Směr. Zcela nepochybně se také nad druhou opoziční politickou stranou, kterou je Hlas bývalého premiéra Pellegriniho, stahují černé mraky. Vzpomeňme si, že před nedlouhým časem byl Pellegrini obviňován, s využitím údajných spolupracujících svědků,  z přijetí úplatku ve výši 200 tisíc eur. Byla to výstraha. A pokud projeví politickou drzost, tak na něj rameno (ne)spravedlnosti prostě dopadne.

Tak daleko česká pravice zatím ještě nedošla. Ta je možná ve stádiu přípravy, soudě podle trapných útoků mediálního charakteru, k nimž patří mj. také dehonestace údajných „velezrádců“ typu učitelů, kteří dětem dávají jiné, nežli mainstreamové informace o dění na Ukrajině a tzv. dezinformátorů, jejichž jména jsou bezohledně zveřejňována.

Konec konců, já, jako bývalý český premiér vím, že jsem persona non grata ve veřejnoprávní ČT. Že poslat svůj článek do bakalovských HN je zbytečné plýtvání času a podobné je to s Právem, které mně již v červnu 2010 sdělilo, že „napříště o články poslance (v té době) Jiřího Paroubka už nebude mít redakce Práva zájem".  A od té doby velmi důsledně toto své předsevzetí plní. Je to zkrátka úžasná svoboda slova, když se mohou vyjadřovat jen někteří a bránit se napadání v médiích se někteří (což platí pro mě) vůbec nemohou, protože k tomu nedostanou žádný prostor.

Ficovi hrozí koluzní vazba, což ve svých důsledcích znamená, že může být třeba rok nebo rok a půl zcela izolován od vnějšího světa ve vězení. To by samozřejmě byla rána jeho straně a tak je celá věc také zamýšlena. Je zvláštní, že orgány Evropské unie, které se tak rády zabývají porušováním práva a zásad právního státu v Maďarsku a Polsku v tomto případě mlčí. Mlčí jako ryby.

Robertu Ficovi v těchto pro něj příštích nelehkých měsících přeji (a také jeho rodině a jeho straně) hodně síly a štěstí.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Nejsilnější země světa bezostyšně okradla jednu ze zemí nejchudších

10:02 Miroslav Macek: Nejsilnější země světa bezostyšně okradla jednu ze zemí nejchudších

Pondělní glosy Miroslava Macka