Jiří Paroubek: Setkání lídrů států na summitu v Pekingu

26.04.2019 20:10 | Zprávy

Prakticky celý týden probíhají v Pekingu setkání představitelů desítek zemí z celého světa, účastnících se fóra Belt and Road (Pás a stezka). V pátek bylo fórum zahájeno setkáním nejvyšší úrovně, jehož se zúčastnili představitelé desítek zemí prakticky z celého světa. Fórum zahájil, podle očekávání, čínský prezident Si. Hovořil o úspěších, kterých bylo dosaženo v tomto dnes patrně nejvýznamnějším mezinárodním projektu.

Jiří Paroubek: Setkání lídrů států na summitu v Pekingu
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV

Spolupráci s Čínou, v rámci iniciativy Belt and Road (BRI) podepsalo již sto padesát zemí a téměř tři desítky mezinárodních organizací a institucí. Po necelých šesti letech, kdy tato iniciativa byla čínským prezidentem Si vyhlášena, je možné předvést velice konkrétní výsledky. Podle čínského prezidenta existuje již šest koridorů a šest stezek, kterými se ubírá mezinárodní spolupráce, ať již formou investic či rozvoje obchodní výměny, kulturní výměny, výměny studentů, technologií apod.

Prezident Si ve svém zcela věcném a od frází oproštěném projevu správně poukázal na to, že fungující infrastruktura je základem konektivity, tedy propojování ekonomik v rámci této iniciativy. Jeden z účastníků diskuse, myslím, že to byl první kazachstánský prezident Nazarbajev, to vyjádřil velice hezky: „Chceš – li se stát bohatým, postav cesty“. Cílem čínské vlády je mít svou zemi stále otevřenější. Důležité ve vystoupení čínského prezidenta bylo také sdělení, že Čína bude zvyšovat ochranu produktů duševního vlastnictví. To je jistě dobrá zpráva pro každého zahraničního investora, který uvažuje o investicích v Číně.

Prezident také řekl, že Číňané chtějí dále zvyšovat poptávku čínského obyvatelstva a v žádném případě nehodlají omezovat dovoz. Nebudou prosazovat ani oslabení čínské měny jüanu (což by zlepšilo pronikání čínského zboží na zahraniční trhy a naopak zhoršilo možnosti importérů do Číny) a nebudou za každou cenu usilovat ani o vysoké přebytky obchodní bilance. Iniciativu BRI berou jako win-win příležitost pro Čínu i její zahraniční partnery. Propojení Číny se světem vysokorychlostními železnicemi a dálnicemi samozřejmě zlepší a navýší možnosti obchodní výměny.

O pozitivních výsledcích uplatňování BRI hovořili i ostatní účastníci diskuse, a to velmi věcně. Egyptský prezident Sí Sí hovořil o tom, že pro jeho zemi je Čína strategickým partnerem již od roku 2014 a že za šest let navštívil již po šesté tuto partnerskou zemi. Hovořil o budování dálnice do Káhiry čínskými investory, ale také třeba o připravované vodní cestě z Viktoriina jezera po Nilu do Káhiry.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy 387. Umberto Eco - Od hlouposti k šílenství

21:30 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy 387. Umberto Eco - Od hlouposti k šílenství

Aneb Zprávy o tekuté společnosti... Několik příštích dílů této rubriky se pokusím věnovat jakémusi o…