Stále více se ukazuje, že policie, i přes ohromnou snahu jejího osmdesátičlenného týmu a přes použití víceméně nestandardních prostředků typu odposlechů, nebyla schopna dodat soudu dostatečné důkazy k tomu, aby soud mohl s čistým svědomím rozhodnout o vině Kočnera a Zsuzsové. Kočner měl být zadavatelem vraždy a Zsuzsová jako jeho partnerka mu v tom měla napomáhat. Od soudu odešel s vysokým trestem jen obžalovaný Szabó, který se sice k vraždě nepřiznal, ale byly zajištěny takové důkazy, že mu soud udělil pětadvacetiletý trest odnětí svobody.
Již letos v dubnu poslal soud do vězení na dvacet tři let také bývalého profesionálního vojáka Miroslava Marčeka, který se sám přiznal k vraždě novináře a jeho snoubenky i podnikatele Petera Molnára. Marček spolupracoval se soudem, proto byl jeho trest nižší.
Slovenský soud projevil, přes obrovský tlak, který na něj byl vykonáván většinou slovenských médií a současnou politickou reprezentací, velkou odvahu. Samozřejmě, že politické síly, které de facto celá mediální kampaň, následující po vraždě novináře Kuciaka a jeho snoubenky v roce 2018 vynesla vzhůru (což je současná vláda a vlastně i prezidentka), jsou zklamány verdiktem soudu. Připomínám, že po vraždě novináře a jeho snoubenky došlo před dvěma lety na Slovensku k protivládním demonstracím, které vlastně smetly vládu Róberta Fica a vedly k pádu volební podpory jeho politické strany. To, že Ficova strana Smer se stala za dlouhá léta svého vládnutí na Slovensku vlastně státostranou a řada jejích funkcionářů si ve veřejných funkcích dělala, co chtěla, o tom netřeba pochybovat. Zadavatelé kampaně proti Smeru samozřejmě potřebovali prokázat spojení Smeru s pokleslými podnikatelskými strukturami, které byly nejspíše zadavateli vraždy novináře. K tomu se náramně hodil právě Kočner. Kočnerovy aktivity svědčily o jeho rozsáhlém politickém podnikatelství. Slovenská média byla bohatě zásobována z policie odposlechy, které svědčily o jeho lumpačení. Tyto odposlechy, či spíše jejich fragmenty, měly prokázat, že Kočner měl významný vliv na prokuratuře, prostřednictvím náměstkyně ministra spravedlnosti také na tomto ministerstvu a že měl rovněž vliv na politiku Smeru. Horko těžko se hledaly Kočnerovy vazby také na předsedu Smeru Fica. Kočner jako brizantní politický podnikatel ovšem nejspíš pronikal do všech politických subjektů na Slovensku nebo víceméně do všech významných subjektů. V minulosti měl ostatně blízko i k Mečiarovi. Prostě, byl to lump, ale soud vyhodnotil, že neexistují přímé důkazy o tom, že by zadával vraždy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV