Jiří Paroubek: Státní rozpočet na rok 2019 schválen

20. 12. 2018 16:18

Hlasy 108 poslanců hnutí ANO, ČSSD a KSČM byl včera ve sněmovně schválen státní rozpočet na rok 2019. Původní návrh státního rozpočtu tak, jak jej předložila vláda, byl v zásadě nepatrně upraven o částku 927 mil. Kč, z toho 600 mil. Kč byl komunistický návrh na navýšení peněz na opravy škol a na dotace pro výstavbu nájemních bytů a 327 mil. Kč jde na investice v sociálních službách podle návrhu soc. dem. poslance Onderky. Další desítky pozměňovacích návrhů byly sněmovnou zamítnuty.

Jiří Paroubek: Státní rozpočet na rok 2019 schválen
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV
reklama

Rozpočet do značné míry řeší staré dluhy, které zde vytvořily zejména v platech veřejných zaměstnanců a v důchodech obě někdejší pravicové vlády. Pokud dnes předseda poslanců TOP 09 Kalousek, mluví o tom, že se jedná o rozpočet rok před koncem světa, silně přehání. Pravicová vláda, ve které byl ministrem financí již za rok 2008, v němž česká ekonomika ještě rostla, tedy ještě před dopadem světové krize na české hospodářství, použila naprosto skandálně 60 mld. Kč rozpočtových rezerv státu z celkového objemu 156 mld. Kč rozpočtových rezerv, které ve státní kase zanechala vláda pod mým vedením, na účetní vylepšení schodku státního rozpočtu. V závěru roku 2008 byli tehdejší představitelé pravicové vlády velmi optimističtí, co se týče právě vznikající světové hospodářské krize. Tvrdili, že Česká republika bude ostrůvkem v srdci Evropy, jemuž se krize vyhne... Nestalo se tak. Dnes straší hospodářským propadem, recesí, deficity státního rozpočtu, projídáním investic a podobnými nesmysly.

Je pravda, že státní rozpočet na rok 2019 byl sestaven se schodkem 40 mld. Kč a mohl by být v tomto směru ambicióznější. Vláda však udělá nesporně vše pro to, aby se ve skutečnosti přiblížila vyrovnanému státnímu rozpočtu anebo aby dosáhla v reálu dokonce přebytku státního rozpočtu. A to je také cesta. Možná lepší, než rozpočtová restrikce, kterou tak skvěle ovládaly obě pravicové vlády a která přivedla zemi do recese i v době, kdy krize v Evropě i ve světě už v podstatě odezněla. Prostě česká pravice nemá správné recepty na řešení národohospodářských a fiskálních problémů naší země.

Státní rozpočet na rok 2019 určitě nepředstavuje fiskální zázrak, ale má své dobré stránky. Posiluje koupěschopnost obyvatelstva a posiluje také investice ve veřejném sektoru. Důchodci si přilepší od ledna v průměru o 900 Kč měsíčně zvýšenými důchody. Seniorům nad 85 let se důchody zvýší ještě dále o více než 1000 Kč. Vláda tak alespoň trochu smaže dluh státu vůči starodůchodcům. Více peněz jde také na platy státních úředníků, do zdravotnictví, školství, policistům i jinam. Investice státu se meziročně zvyšují téměř o 22 mld. Kč a o dalších téměř 12 mld. Kč se zvýší výdaje Státního fondu dopravní infrastruktury.

Černý bod rozpočtu: peníze na obranu

V příštím roce stát vynaloží na obranu o 8 mld. Kč více (69 mld. Kč), nežli kolik byl rozpočet na obranu v tomto roce. A to ještě pro rok 2020 počítá s dalším navýšením snad až na 85 mld. Kč. Celkem chápu soc. dem. poslankyni Gajduškovou, že se jí to příliš nelíbí a že dává přednost penězům, jak ona říká „na chleba“ před penězi vydávanými na zbrojení… Poslankyně ODS Černochová jí ovšem s velkou chutí sdělila, že by sociálně demokratičtí poslanci měli být ve svých vyjádřeních konzistentní, protože vláda ČSSD pod Sobotkovým vedením prý souhlasila s navýšením výdajů na obranu v krátké době až na 2% HDP. Pokládám Sobotku za naprosto neschopného politického lídra, jenž dovedl politickou stranu, kterou vedl na sám pokraj úpadku a k začátku konce její existence. Ale pokud expresis verbis toto někde skutečně veřejně sdělil, tak to považuji za kolosální pitomost. A sociální demokracie se vůbec nemůže divit odlivu voličů. 70 – 80% voličů levice totiž vždy považovalo navyšování vojenských výdajů za nesmyslné. Strašení ruskou či čínskou kartou, bych ponechal na pravicových stranách. To pro realistického politika není nic, čemu by měl sám uvěřit. Výdaje na zbrojení porostou jen proto, aby si zejména americké zbrojovky mocně mastily kapsu.

Na druhé straně je potřeba vidět, že se vláda dostává na samu hranici možností, pokud jde o zajištění růstu příjmů státu v rámci dosavadního daňového rámce. Pokud se chce pustit do dalších sociálních programů typu obědy ve školách zdarma, výstavba komunálních a sociálních bytů ve větším než miniaturním rozsahu, musí zavést sektorovou daň pro největší české firmy. A také udělat vše pro to, aby velcí čeští daňoví plátci „neplatili“ daně v daňových rájích, ale rozumnými daněmi přispívali českému státnímu rozpočtu.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Symbolické zlepšení důvěry v ekonomice návrat do normálu nezaručí

16:36 Petr Dufek: Symbolické zlepšení důvěry v ekonomice návrat do normálu nezaručí

Ekonomika se už pozvolna zase rozbíhá, ale na to, aby se dostala do původní kondice, ji čeká ještě h…