Vzpomněl jsem si na tuto starou záležitost v souvislosti s dnešní Trumpovou revolucí shora, jak ji provádí hyperaktivní americký prezident. Kdo pozoroval americkou volební kampaň, muselo mu být jasné, že pokud bude D. Trump zvolen prezidentem USA, pokusí se o reindustrializaci Spojených států cestou zavedení vysokých cel. Lépe by sedělo celních přehrad. Nesdílím optimismus mnohých, a to i mých přátel, kteří se domnívají, že se jedná o nutný ozdravný proces.
Stavění celních bariér po pádu burzy v New Yorku v závěru roku 1929 vytvořilo svět s desítkami milionů nezaměstnaných, s pauperizací střední třídy v mnoha státech světa. Důsledkem bylo rapidní zchudnutí širokých vrstev obyvatelstva, zj. průmyslových států včetně těch nejvyspělejších, znamenalo nevídaný rozvoj tenzí v jednotlivých státech, v jejich společnostech, které vyvrcholily 2. světovou válkou. A následně po 2. světové válce vytvořením "železné opony", která měla za následek rozdělení Evropy na demokratickou část a tu nedemokratickou pod mocenskou kontrolou Sovětského svazu.
D. Trump velmi tvrdě zasáhl vysokými cly největší vývozce zboží do Spojených států, tedy zejména Čínu, v menší míře pak Evropskou unii, Japonsko, Jižní Koreu a mohl bych pokračovat… Pokud některé státy, které exportují do USA své zboží, nemají dostatečně diverzifikovaný vývoz, bude to pro ně zdrcující rána. Jak pro ekonomiku, tak pro životní úroveň lidí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV