Každý respondent měl dvě volby. V první volbě uvedl svou základní politickou orientaci, v druhé volbě uvedl „druhou nejbližší“ orientaci. Podobně jako při posledním šetření této základní ideové orientace občanů v roce 2015 se nejsilnějším proudem stala v české společnosti sociálně demokratická orientace se 34 procenty respondentů. O čtyři procentní body méně je zastánců liberalismu. Dalším v pořadí je konzervativní směr s 22 procenty a směr ekologický s 18 procenty. Oproti předchozímu šetření posílil liberální směr, který se v první volbě téměř vyrovnal stoupencům sociálně demokratické orientace. Pokud jde o další stoupence levice, pak zastánci socialistického směru jsou na úrovni 8% a komunistického směru 6% respondentů. Křesťansko demokratický směr zastává 13 procent respondentů.
Zajímavá byla u každého respondenta druhá volba. Dosti často se objevoval souběh konzervativního a liberálního směru. Z toho je zřejmé, že respondenti příliš neodlišují mezi tím, co je konzervativní a co je liberální. Dosti často se objevovala také kombinace liberálního názoru s ekologickým. Sociálně demokratická orientace se ve zvýšené míře objevovala v kombinaci s liberálním, socialistickým, nebo ekologickým názorem. Socialistická orientace se objevovala v kombinaci s názorem sociálnědemokratickým a komunistickým. Komunistický názor byl uváděn společně se socialistickým. A křesťanskodemokratický s konzervativním a sociálně demokratickým.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV