Jiří Paroubek: USA s Čínou potvrdily část obchodní dohody

26. 8. 2020 7:33

Když před časem (v půli března) byla zveřejněna informace, že je schválena první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou, mělo to velmi dobrý vliv na finanční trhy.

Jiří Paroubek: USA s Čínou potvrdily část obchodní dohody
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

To bylo ještě před koronavirovou krizí v USA. Bohužel, poté prezident Trump několikrát zpochybnil platnost a funkčnost této první fáze obchodní dohody a vlastně tak zpochybnil, že by mohla být někdy v blízké budoucnosti oběma stranami připravena a schválena další fáze obchodní dohody a tedy dohoda celá.

Prezidentu Trumpovi nyní trochu teče do bot, neboť jeho protivník Joe Biden vede poměrně výrazně prakticky ve všech průzkumech veřejného mínění. Trump potřebuje především důrazný pozitivní signál ve vztahu k občanům zemědělských států americké Unie, ve kterých v roce 2016 zvítězil v prezidentských volbách. A tak naštěstí ustoupila do pozadí některá kontroverzní témata, s nimiž v posledních týdnech a měsících vyrukovala americká administrativa.

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví? (Ptáme se od 25. 8. 2020)

66%
34%
hlasovalo: 13321 lidí

Mám na mysli bezpečnostní zákon v Hongkongu, teritoriální zájmy Číny v Jihočínském moři a útoky na čínské technologické firmy. Americký ministr obchodu a ministr financí dohodli v telefonickém rozhovoru s čínským vicepremiérem, že první fáze dohody platí. Byl to první formální dialog mezi oběma stranami od počátku května, ke kterému mezi oběma vládami došlo. Ve svých důsledcích bude uplatnění dohody ze strany Číny znamenat například nákup zemědělských výrobků, včetně sojových bobů z USA za 36,5 mld. dolarů. To je ten důležitý signál pro zmíněné zemědělské státy.

V první polovině tohoto roku vyvezly Spojené státy do Číny za 7,3 mld. dolarů zemědělských výrobků. Jak se zdá, přes siláckou rétoriku svého prezidenta pokračovaly americké vývozy zemědělské produkce rozumným tempem. Naopak, z cílených dodávek energetických produktů z USA (ropa, plyn) v objemu 25,3 mld. amerických dolarů bylo v první polovině tohoto roku dovezeno do Číny jen 5% tohoto množství. Spojené státy předpokládají vývoz dvaceti milionů barelů americké ropy v tomto a následujících měsících. Vůle zachovat existenci první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou potěšila jistě nejen finanční trhy, ale také ubrala na mezinárodním napětí a zejména na napětí ve vztazích mezi oběma největšími ekonomickými velmocemi světa.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rudolf Mládek: Stav v Česku covidově kalamitní

21:04 Rudolf Mládek: Stav v Česku covidově kalamitní

Praktičtí lékaři hlásí, že nemají čím očkovat.