Jiří Paroubek: Umí opozice nepolitikařit?

11.12.2020 14:37 | Zprávy

Nerad takovou úvahu píši, protože i já jsem – jak je ostatně v demokratické zemi obvyklé – tu a tam v politice strávil nějaký čas jako představitel opoziční strany. Ať už to bylo na pražské radnici anebo později na celostátní úrovni. Vlastně jsem strávil v opozici delší čas nežli ve vládě, ať už to byla vláda republiková anebo Rada hl. m. Prahy. Vždy si tedy říkám, když posuzuji činnost dnešní opozice vůči vládě, jak bych se asi v opozici choval já.

Jiří Paroubek: Umí opozice nepolitikařit?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Dnes žije republika ve výjimečné situaci. Doznívá druhá vlna pandemie a na obzoru je vlna třetí. Ta se, bohužel, nezadržitelně blíží také proto, že společnost je již pandemií unavena. Ale pandemie je svého druhu válečný stav. Pokud válka trvá, musíte to brát na vědomí a podle toho se chovat. Zprávy o tom, že poměrně významná část našich spoluobčanů nedodržuje protipandemická opatření připravená odborníky a schválená vládou, jsou nepříjemné. Mejdany v barech a podobných oblíbených zařízeních bez roušek a s blízkým kontaktem tělo na tělo mezi neznámými osobami, nevěstí pro příští měsíce nic dobrého. Proto jsem v úvodu článku hovořil o realitě třetí vlny pandemie.

Vláda opustila tento týden do určité míry odborná doporučení epidemiologů a virologů, a to s ohledem na šiřící se společenskou únavu a také s ohledem na zájmy obchodníků. Možná to chtělo s rozvolněním týden, či deset dní ještě počkat. Ale svým způsobem to dokážu lidsky pochopit.

Část opozice, řekl bych významná část opozice, zejména té tzv. konstruktivní, ovšem přistupuje k řešení závažného společenského a zdravotního problému celé české společnosti jen jako k politické otázce. Mají možná velký vzor v Andreji Babišovi, který se takto choval na přelomu srpna a září, kdy ignoroval odborná doporučení vědců a expertů v oblasti imunologie a epidemiologie.

Nyní teče do naší státní lodi voda a my všichni v ní sedíme. Ti z nás, kdo mají rádi vládu, ať už více nebo méně, ale také ti z nás, kdo vládu rádi nemají, a to více nebo méně. Ale pokud společnými silami nezačneme vybírat vodu z člunu, ve kterém plujeme po rozbouřeném moři, můžeme se dočkat katastrofy, ve které se dnes nacházejí např. Spojené státy. Chápu, že pro některé bojovníky opozice jsou Spojené státy velkým vzorem. V řešení pandemie ale, bohužel, nikoliv.

Ještě do konce tohoto týdne musí vláda požádat sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Vláda je menšinová, proto je vcelku přirozené, že opozice dělá u každého takového hlasování jisté problémy. Ale republika je ve velmi vážné situaci. My prostě prodloužení nouzového stavu potřebujeme. Bláboly o dnes zástupných důvodech toho, proč to opozice nechce, jsou jen trapným politikařením.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…