Jiří Paroubek: Vzpomínka na Jana Palacha

17.01.2019 8:29

Je dobře, že si celá země v těchto dnech připomíná památku Jana Palacha. Tento student filozofické fakulty UK se 16. ledna 1969 polil hořlavinou a pod Národním muzeem se zapálil. A 19.ledna svým stráským zraněním podlehl.

Jiří Paroubek: Vzpomínka na Jana Palacha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Protestoval tehdy proti narůstající pasivitě lidí po obsazení republiky vojsky Varšavské smlouvy. V dopise, který zanechal na rozloučenou, zformuloval své požadavky. Žádal ukončení cenzury, která byla po vstupu vojsk do země obnovena začátkem září 1968. A dožadoval se zastavení vydávání kolaborantských Zpráv. Jeho čin v české společnosti tehdy akceleroval poslední vzepětí národa, jehož úsilí a touhu po demokratizaci a demokracii překryli za pár měsíců na to na dvacet let komunisté těžkým příkrovem normalizace.

Čin Jana Palacha byl nepochybně inspirován podobnými zápalnými oběťmi buddhistických mnichů, kteří prováděli takové činy v tehdejším jižním Vietnamu v době, kdy v této zemi probíhala občanská válka a vojenská intervence USA. Jeho příklad občanské odvahy, která má v českých dějinách jen minimum srovnání, vedl k následování několik dalších mladých lidí. Nejznámější je čin Jana Zajíce, který se zapálil v březnu 1969 také na Václavském náměstí. Normalizační režim českých komunistů se snažil devalvovat velikost oběti Jana Palacha, vypouštěním strašlivých dezinformačních blábolů o nepálivém ohni apod. Komunisté, za trpného přihlížení reformních komunistů, začali po nástupu Husákova vedení již tři měsíce po smrti Jana Palacha nelítostně normalizovat českou společnost. Stovky tisíc lidí přišlo o práci, o existenci. Ti, kdo se postavili na odpor, byli pronásledováni, vězněni, vystěhováváni ze země. Teror sice nebyl srovnatelný s terorem, který panoval v padesátých letech, ale vedl k tomu, že se lidé ve své většině stáhli do svého soukromí a tolerovali mlčky komunistický režim.

Před třiceti lety Palachovo jméno a mimořádný étos jeho činu přivedl do ulic a na náměstí Prahy tisíce lidí protestujících proti praxi normalizačního režimu. Čeští komunisté vedení Jakešem a Husákem místo dialogu s občanskou veřejností, kterého nebyli schopni, přistoupili k brutálním policejním zásahům. Málokdo tehdy tušil, že již za necelý rok komunistický režim v Československu padne.

Osobnost Jana Palacha můžeme posuzovat z mnoha úhlů. I civilně a nepateticky, jak se o to pokouší dnes část jeho spolužáků. Ale v každém případě je potřeba vyzdvihnout neuvěřitelnou občanskou odvahu tohoto mladého muže, který se svým činem snažil vytrhnout český národ z letargie, do které po okupaci cizími vojsky čím dál více upadal.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…