Jiří Pehe: Klausův boj s komunismem „v širším slova smyslu“

17.10.2013 18:00 | Zprávy

V části české veřejnosti vypukl poprask, když americká nadace Victims of Communism Memorial Foundation udělila českému exprezidentovi Václavu Klausovi Trumanovu-Raganovu medaili svobody.

Jiří Pehe: Klausův boj s komunismem „v širším slova smyslu“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Ocenění se udílí lidem, kteří prokázali celoživotní oddanost svobodě a demokracii a byli vždy odpůrci komunismu a jiných forem tyranie. Medaili v minulosti získal například Lech Walesa, papež Jan Pavel II. či Milada Horáková.

Některé známé osobnosti, které proti komunismu aktivně bojovaly, vyjádřily údiv či rozhořčení. Podle nich Klaus žádným aktivním odpůrcem komunismu nebyl. Iniciativa „Vraťte nám stát!“ dokonce vyzvala americkou nadaci, aby Klausovi medaili odebrala.

Do boje vyrukovali i někteří dlouholetí zastánci Klause. Jeho bývalý poradce Tomáš Haas napsal, že ocenění nebylo za disent, ale za službu svobodě a demokracii a za to, že Klaus byl instrumentální v převedení České republiky ze socialismu na moderní stát, založený na svobodě a principech svobodného trhu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…