Jak občanští demokraté, včetně jejich předsedy a premiéra v jedné osobě Petra Nečase, tak TOP 09, evidentně doufají, že by odchod Bárty z politiky mohl z Věcí veřejných učinit věrohodnějšího a předvídatelnějšího koaličního partnera, což by vládě umožnilo bez dalších velkých otřesů vládnout až do voleb v roce 2014.
Naděje na radikální změnu ve Věcech veřejných jsou ale s největší pravděpodobností liché. Jakkoliv se ve straně podle různých zpráv rozhořel konflikt mezi příznivci Bárty a křídlem, které reprezentuje místopředsedkyně vlády Karolína Peake, ani formální převzetí strany křídlem Karolíny Peake nemusí znamenat podstatnou změnu.
Věci veřejné byly vybudovány jako projekt Víta Bárty. Závisí na něm a jeho nejbližších spojencích, pokud jde o jejich financování, navíc byly vytvořeny jako svého druhu politická sekta.
Ještě horší je skutečnost, že jak Bárta sám vysvětluje v několik let staré nahrávce, véčka byla od počátku koncipována v podstatě jako politická divize soukromé bezpečnostní agentury, kterou Bárta ovládal. Už tehdy naznačoval, že v prostředí české politiky, prolezlé nevybíravými metodami a korupcí, je třeba být ještě tvrdší než protivníci.
Nejrůznější skandály z poslední doby naznačují, že Bárta mohl za tímto účelem shromažďovat kompromitující materiály na politiky z ostatních stran, jakož i na kmotry těchto stran. Špiclování a pořizování kompromitujících materiálů se navíc zřejmě nezastavilo před branami Věcí veřejných, takže kompromitující materiály může mít Bárta i na své nejbližší spolupracovníky ve straně, včetně těch, kteří by se od něj teď rádi odvrátili.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz