Jiří Pehe: Věci veřejné se změnit nemohou

18.04.2012 10:41 | Zprávy

Po skončení soudního procesu, v němž byl faktický lídr Věcí veřejných Vít Bárta podmínečně odsouzen k 18 měsícům vězení za podplácení, zesílil tlak ze strany koaličních partnerů Věcí veřejných, aby Bárta odešel z politiky.

Jiří Pehe: Věci veřejné se změnit nemohou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Jak občanští demokraté, včetně jejich předsedy a premiéra v jedné osobě Petra Nečase, tak TOP 09, evidentně doufají, že by odchod Bárty z politiky mohl z Věcí veřejných učinit věrohodnějšího a předvídatelnějšího koaličního partnera, což by vládě umožnilo bez dalších velkých otřesů vládnout až do voleb v roce 2014.

Naděje na radikální změnu ve Věcech veřejných jsou ale s největší pravděpodobností liché. Jakkoliv se ve straně podle různých zpráv rozhořel konflikt mezi příznivci Bárty a křídlem, které reprezentuje místopředsedkyně vlády Karolína Peake, ani formální převzetí strany křídlem Karolíny Peake nemusí znamenat podstatnou změnu.

Věci veřejné byly vybudovány jako projekt Víta Bárty. Závisí na něm a jeho nejbližších spojencích, pokud jde o jejich financování, navíc byly vytvořeny jako svého druhu politická sekta.

Ještě horší je skutečnost, že jak Bárta sám vysvětluje v několik let staré nahrávce, véčka byla od počátku koncipována v podstatě jako politická divize soukromé bezpečnostní agentury, kterou Bárta ovládal. Už tehdy naznačoval, že v prostředí české politiky, prolezlé nevybíravými metodami a korupcí, je třeba být ještě tvrdší než protivníci.

Nejrůznější skandály z poslední doby naznačují, že Bárta mohl za tímto účelem shromažďovat kompromitující materiály na politiky z ostatních stran, jakož i na kmotry těchto stran. Špiclování a pořizování kompromitujících materiálů se navíc zřejmě nezastavilo před branami Věcí veřejných, takže kompromitující materiály může mít Bárta i na své nejbližší spolupracovníky ve straně, včetně těch, kteří by se od něj teď rádi odvrátili.

Jakákoliv vzpoura vůči Bártovi tak může vyvolat politické zemětřesení a véčka úplně rozložit. Vzhledem k sektářské povaze strany také nelze vyloučit, že i případné osamostatnění křídla vedeného Karolínou Peake bude jen hrou pro veřejnost, zatímco stranu bude dál ze zákulisí řídit Bárta — a to i v případě, že by se vzdal všech politických funkcí, včetně poslaneckého mandátu.

To, že má Bárta i po svém odsouzení zásadní slovo, dosvědčuje i skutečnost, že právě jeho křídlo prosadilo na zasedání strany usnesení, aby ministr dopravy Pavel Dobeš, který se bártovskému křídlu během nedávné vládní krize vzepřel, rezignoval na ministerskou funkci, anebo počítal s tím, že bude vyloučen ze strany.

Jakkoliv Karolína Peake a její spojenci mluví o potřebě vládní stability, Bárta jen několik dní poté, co byl odsouzen, rozehrál další politickou hru, jejímž účelem je údajně reorganizace vlády. Už teď je tedy jasné, že doufali-li koaliční spojenci, že Bártovo odsouzení, v kterémžto případě sliboval odchod z vysoké politiky, přinese vládě stabilitu, mýlili se.

Případný rozkol ve Věcech veřejných se samozřejmě nedá vyloučit, ale spíše než převzetí strany křídlem Karolíny Peake a vytlačení Bárty z politiky i strany, se jeví jako více pravděpodobné, že se ze strany nadále ovládané Bártou rozhodne odejít určitý počet poslanců, kteří pak budou držet při životě vládu Petra Nečase.

Jenže, jak už bylo řečeno, v politické straně, kterou Bárta vytvořil, není vůbec jisté, že by takový vývoj, jenž by Bárta nepochybně vnímal jako zradu, nevedl ke zveřejnění dalších kompromitujících materiálů jak na politiky z řad ODS a TOP 09, tak na některé přeběhlíky z řad Věcí veřejných. Případné nové skandály by sice možná potěšily některá média, jimž by zvyšovaly četnost či sledovanost, ale měly by katastrofální dopady na již beztak oslabenou důvěru české veřejnosti v demokratickou politiku.

Lídři ODS a TOP 09 si možná nedávno oddechli, když se jim pod pohrůžkou předčasných voleb podařilo zatlačit vydírající Věci veřejné do defenzívy a koalici nejen zachránit, ale také přimět Věci veřejné k přijetí dalších vládních škrtů. Bohužel zřejmě ani po téměř dvou letech společného vládnutí s Věcmi veřejného plně nedocenili, s kým mají tu čest.

Bárta na jedné straně samozřejmě nechce vládní koalici skutečně rozbít, protože ví, že předčasné volby by znamenaly konec jeho projektu v podobě naprostého vymazání Věcí veřejných z české politické mapy. Na druhou stranu ví, že předčasné volby si opravdu nepřejí ani ODS a TOP 09, které by utrpěly velké ztráty, a že tedy má nadále manévrovací prostor pro pokusy koaliční partnery vydírat.

Usoudil-li, že někteří vysoce postavení členové Věcí veřejných se během jeho soudního procesu a po něm k němu nezachovali loajálně, může se snažit o takovou rekonstrukci vlády, jenž by otevřela do vlády dveře lidem, kteří vůči němu loajální zůstali. Nebo může, jak už bylo naznačeno, z pozadí režírovat hru na stranický rozkol, zatímco ve skutečnosti bude dál údajné renegáty kontrolovat.

Už jen pomyšlení, že tento scénář nemusí být v případě Věcí veřejných jen fantazie, by měl ODS a TOP 09 dostatečně varovat. Každý další den, který stráví v koaličním objetí s Bártovou partičkou, je bude stát další kousek voličské přízně. Na potenciálně hořkém konci může česká pravice kopírovat osud té slovenské, kterou levice na několik let v podstatě zcela vymazala. 

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

eurokomisař

Dobrý den, když tak kritizujete potencionální nominanty na eurokomisaře, máte dojem, že ANO to s Jourovou ,,vyhrálo"? Já si třeba nejsem vědom toho, že by pro ČR něco udělala, otázkou taky je, zda je pro nás jako občany tato funkce nějak důležitá, co vlastně ten eurokomisař může udělat, když je to j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Západ dělá ve Švýcarsku účet bez hostinského…

10:14 Jiří Paroubek: Západ dělá ve Švýcarsku účet bez hostinského…

Dalším příkladem celkem zbytečné arogance Západu je švýcarský summit, jehož se zúčastní údajně 90 st…