Jiří Pehe: Vláda osvícených versus demokracie

07.08.2013 22:40 | Zprávy

Příznivci prezidenta Miloše Zemana často argumentují, že ústavu je sice nutné formálně dodržovat, alespoň pokud jde o psaný text, ale jelikož je prý třeba okamžitě řešit řadu vážných problémů země, nelze se zase až tak úplně zdržovat nějakými idiotskými zvyklostmi.

Jiří Pehe: Vláda osvícených versus demokracie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Do sněmovny se na galerii pro veřejnost přišlo podívat nezvykle mnoho lidí

Pod palbu kritiky se dostal i samotný parlamentarismus. Vlády hlásící se k parlamentarismu prý dokázaly zvýšit za posledních deset let zadlužení země ze 400 miliard korun na 1700 miliard korun, napsal jeden významný levicový komentátor. Argumenty proti Zemanovým ústavním postupům i údajným snahám ovládnout sociální demokracii je prý tudíž třeba pečlivě vážit. Je třeba se ptát, čí vítězství bude lepší pro živořící zemědělce, pro přežívající živnostníky, pro propuštěné horníky. 

Ano, parlamentní demokracie, zvláště v zemích, které s ní nemají moc zkušeností, může být docela neefektivní proces, kterým ze zákulisí manipulují různé parazitické struktury. Potíž je v tom, že mocenské zkratky pod záštitou silného vůdce, s heslem neodkladného řešení problémů země, jsou většinou jen přímou cestou do politických pekel. 

Více než čtyřicet let vládla v této zemi strana, která údajně věděla, jak „vědecky“ řešit nejen problémy naší země, ale celého světa. Na celém světě to nebylo hned možné, tak se do vědeckého řešení pustila alespoň v rámci sovětského bloku. Parlamentarismus byl prohlášen za buržoazní přežitek, ačkoliv parlamentu bylo dovoleno dál existovat. Dokonce se konaly volby, v nichž 99 procent občanů volilo jednu kandidátku. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rozhlas.cz

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Ano, teď jde o všechno

15:26 Zbyněk Fiala: Ano, teď jde o všechno

Klimatické katastrofy, které nás obklopují, potvrzují, že bezohlednost k přírodním zákonům není náho…